Nacionālās akustiskās koncertzāles trīs novietnes rūpniecības preču tirgus teritorijā, Andrejsalā un Rīgas Kongresu namā padziļināti aplūkoja seminārā 20. janvārī, ko rīkoja Kultūras ministrija un Latvijas Arhitektu savienība. Jauna ēka vai pārbūve? Kam ir jābūt projekta kodolā?

Par akustiskās koncertzāles vietas izvēli Rīgā sarunā ar arhitekti un koncertzāles novietnei piemērotāko vietu izvērtējuma koordinatori Dinu Suhanovu un Kultūras ministrijas valsts sekretāri Daci Vilsoni.

Runājot par projekta tālāko virzību, Dace Vilsone skaidro, ka ir izveidota koalīcijas politisko partiju attīstības komiteja. Kultūras ministrs Nauris Puntulis koncertzāles būvniecības jautājumu virzīs izskatīšanai šajā komitejā. Kad būs atzinums, tālāk ir virzība uz Ministru Kabinetu, kas pieņem lēmumu, lai varētu uzsākt darbu.

"Ja runājam par laika grafiku, viss atkarīgs, kāda būs politiskā vienošanās, vai būs pieņemams kāds no šobrīd izstrādātajiem scenārijiem," skaidro Dace Vilsone. "Ja lēmums tiek pieņemts šī pusgada laikā un tiek uzsākts darbs pie starptautiska metu konkursa sagatavošanas, mums ir izredzes koncertzāles aprises ieraudzīt 2027. / 2028. gadā."

No laika grafika raugoties, starptautisks konkurss kopā ar būvprojekta izstrādi aizņem vismaz divus gadus. Pašiem būvdarbiem laiks būtu 3 - 4 gadi, atkarībā no vietas izvēles un objekta sarežģītības.

"Mums jāpieņem šis lēmums un jāsāk darīt darbi," pārliecināta Dace Vilsone.

"Rīgā vairs nav 36 piemērotu novietņu, kur meklēt vietu koncertzālei, apjomīgais darbs tika veikts un visa Rīga pārskatīta centram pietuvinātā areālā. Jaunu brīnumu no cepures nebūs, ko izvilkt. Visi scenāriji, kas ir izpētīti, ir jāpieņem lēmums no šobrīd sagatavotiem scenārijiem."

Seminārā Ints Dalderis aicināja projekta pamatā noteikt, ka tā ir akustiskā koncertzāle simfoniskajai mūzikai, ar vismaz 1300 vietām un ka ēka ir mājvieta arī Latvijas nacionālajam simfoniskajam orķestrim. Rīgas pilsētas politiķi nepārprotamu atbalstu izteica Kongresu nama pārbūvei, atzīstot arī, ka iespējama ir arī jauna būve Andrejsalā.

Arī tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktās aptaujas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji par piemērotāko no minētajām 6 novietnēm (rūpniecības preču tirgus teritorija, Andrejsala, Rīgas Kongresu nams, Elizabetes iela 2, AB dambis, Raņķa dambis) Rīgas centrā Nacionālās akustiskās koncertzāles izbūvei uzskata Rīgas Kongresu namu.