Starptautiskais Baltijas baleta festivāls šogad norit jau 27.reizi, un tā moto nemainīgs - „No klasikas līdz avangardam”. Festivāla atklāšana jau notikusi, bet ar  baletam veltītu izstādi „Latvijas Nacionālā baleta simtgades lidojums” Mencendorfa namā, ar laikmetīgā baleta izrādēm no Norvēģijas un Portugāles  un  ar kino seansu „Nakts ar balerīnu” festivāls turpinās, iepriecinot ne tikai Rīgas, bet arī skatītājus Rēzeknē, Preiļos un Ventspilī.

Ar dejas izrādi „The Loft” šonedēļ Rīgā un Preiļu novada Riebiņu kultūras namā viesojas Jo Stromgrena dejas kompānija no Norvēģijas. Uz festivālu tiek vests nesen tapis darbs, pirmizrāde notika šā gada martā, horeogrāfs tātad Jo Stromgrens, mūzikas autors – Bergmund Waal Skaslien un izrādē piedalās četras dejotājas. Starptautiskā Baltijas Baleta festivāla direktore Lita Beiris iepazīstina tuvāk.

Jo Stromgrena dejas kompānija viesojas festivālā otro reizi, taču ar citu izrādi un to festivāla programmā var uzskatīt par izņēmumu, jo, kā uzsver Lita Beiris, – viņa cenšas iepazīstināt aizvien ar ko jaunu Latvijas skatītāju.

Esmu  redzējusi Jo Stromgrena 2018.gadā tapušu iestudējumu „The Door” ("Durvis") Viļņā, Lietuvas Nacionālajā teātrī, ar dramatiskā teātra aktieriem, cik plastiski darbojās  aktieri, cik dinamiska bija izrāde un ar kādu humoru tika runāts par cilvēka dabu. Par to, ka mēs cilvēki esam neapmierināti ar to, kas mums ir un nebeidzama ir mūsu tiekšanās pēc kā labāka un šaurās durvis kļūst par svarīgu pārmaiņu slieksni, lai tiktu otrpus durvīm. Spilgts iespaids, tādēļ ar nepacietību gaidu jaunāko horeogrāfa veikumu.

Jo Stromgrena kompānija dibināta 1998.gadā, gandrīz vienlaikus ar mūsu baleta festivālu, un ir kļuvusi par vienu no veiksmīgākajām neatkarīgajām deju grupām Skandināvijā. Viņu mājvieta ir Oslo, Norvēģijas operas namā, kur Stromgrens ir arī rezidējošais horeogrāfs.

Vēl festivālā viesosies deju kompānija no Portugāles, arī par to stāsta Lita Beiris.

Aizvadītajā nedēļā Mencendorfa namā tika atklāta izstāde „Latvijas Nacionālā baleta simtgades lidojums”. Izstādē  skatāmas gan fotogrāfu Eiženijas Annas Freimanes, Andra Tones, Gunāra Janaiša u.c. fotogrāfijās iemūžinātās baleta izrādes. Gan Latvijas baleta zvaigžņu Annas Priedes, Janīnas Pankrates, Veltas Vilciņas un citu baleta mākslinieku fotogrāfijas.

Izstādē redzami arī  kostīmi no baleta izrādēm „Bolero”, „Gulbju ezers”,  „Apburtā princese”, „Korsārs” un citām.

Festivāla noslēgumā – 29.oktobrī kinoteātra „Splendid Palace” Jaunajā zālē notiks kino seanss „Nakts ar balerīnu”, šajā vakarā rādīs  divas filmas.

Starptautiskais Baltijas baleta festivāls Latvijā notiek kopš 1996.gada, šo gadu laikā parādot dejas daudzveidīgās izpausmes, un tā tas būs arī šogad, pārliecina festivāla mākslinieciskā direktore Lita Beiris.

27. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls šogad ilgs līdz 30.oktobrim.