Divas miniatūras vāzītes no Japānas Meidži perioda – tādi šoreiz cikla „Āzijas mākslas stāsti” izvēlētie priekšmeti. Turklāt tie ļauj ielūkoties ne tikai vienā no Japānas eksporta keramikas veidiem, bet arī uzzināt par pirmajiem Āzijas mākslas dāvinājumiem 1920.gadā.

Arī šoreiz izvēlētie priekšmeti saistīti ar Mākslas muzeja Rīgas Birža izstādi „Mūsu muzejs. Valsts mākslas muzejam 100”. Līdz šim esam sekojuši līdzi visiem Āzijas mākslas stāstiem, un šis ir jau ceturtais, ko piedāvā Mākslas muzejs Rīgas Birža un ko var aplūkot atsevišķā Austrumu galerijas zālē.

Kopā mākslas muzeja "Rīgas Birža" izstāžu kuratore Kristīni Mileri aplūkojam divas vāzītes, kuru izmērs ir tikai kādi pieci centimetri, tās ir apaļas formas, ziloņkaula tonī ar zelta rotājumu vāzes augšdaļā un īrisu ziedu gleznojumi visapkārt. Vāžu forma, gleznojums, laika periods, kādā tās darinātas, slēpj bagātīgu informāciju.

Abas vāzītes ir viens no pirmajiem dāvinājumiem, kas 1920. gadā nonāca jaundibinātajā Valsts Mākslas muzejā un kopā ar vēl citiem priekšmetiem veidoja Āzijas mākslas kolekcijas pamatu, Kā vāzes nokļuvušas kolekcijā un kas bija dāvinātāji pētījusi Baibu Uburģe. Tās ir dāvinājusi Valdmaņu ģimene. Ekspozīcijā arī fotogrāfijas, un tajā redzami Valdmaņu ģimene, vēl divi viņa dēli, arī pats Roberts Valdmanis baltā uzvalkā Šanhajā.

Mākslas muzeja Rīgas Birža Lielajā zālē joprojām var skatīt izstādi „Mūsu muzejs. Valsts mākslas muzejam – 100” (līdz 3.janvārim). Janvāra beigās plānots publicēt arī grāmatu par izstādi „Mūsu muzejs”.