Ciklā „Dailes teātra gadsimts” ielūkosimies divās Dailes studijās – 4.studija audzināta režisora Pētera Pētersona vadībā, savukārt 5.studiju Dailes teātrim izskolo Arnolds Liniņš un Aina Matīsa.

Ielūkojoties Dailes teātra 100 gadus garajā vēsturē, šodien atskatīsimies uz pagājušā gadsimta 60. un 70. gadiem, kādu to laiku un skatuves mākslu izsapņo studiju audzēkņi. Laiku, kas vēl tiek vadīts Lāčplēša ielas 25. namā.

Dailes teātra 4.studija mācības sāk 1966.gadā, to vada Pēteris Pētersons un studijas oficiālais nosaukums – Jāzepa Vītola Latvijas valsts konservatorijas Teātra fakultātes neklātienes nodaļa, kurā mācās studenti Didzis Cauka, Edvīns Dambergs, Marīna Janauss, Nauris Klētnieks, Inese Kovaļova, Pēteris Liepiņš, Lilita Ozoliņa, Kaspars Pūce, Aivars Siliņš un Haralds Ulmanis.

Dailes teātra arhivāre, redaktore Līvija Dūmiņa rāda nelielu bukletu, kurā arī visi 4.studijas pedagogu vārdi, savukārt katram studijas absolventam veltīts viens atvērums ar fotogrāfiju un saraksts ar jau Dailes teātrī nospēlētām lomām, kaut arī nelielām.

Jau studiju laikā topošie aktieri piedalās Dailes teātra izrādēs, arī leģendārajā Pētera Pētersona 1967.gada iestudējumā „Motocikls”, kurā Imanta Ziedoņa dzeja un Imanta Kalniņa mūzika savijās poētiskā un simboliski vizuālā stāstā.

Studijas audzēkņi pēc daudziem gadiem atkal satikās šī iestudējuma radioversijā, veltot to režisoram Pēterim Pētersonam 70. jubilejā.

Pēteris Pētersons ir Dailes teātra galvenais režisors tikai nedaudz vairāk kā sešas sezonas, līdz 1970.gada decembrim, un, kad 4.studija (1971.gadā) beidz mācības, viņš vairs nevada Dailes teātri. Vēlāk Arnolds Liniņš kopā ar Ainu Matīsu būs vairāku Dailes studiju audzinātāji, 4.studijai Liniņš ir viens no pedagogiem.

Pašlaik Dailes teātrī no 4. studijas absolventiem strādā divi aktieri Pēteris Liepiņš un Lilita Ozoliņa.

Dailes teātra 5. studija tiek gatavota tūdaļ pēc 4.studijas, darbs tiek uzsākts 1971.gadā, un tā jau ir Arnolda Liniņa vadīta studija. Par 5.studiju stāsta aktrise Akvelīna Līvmane.

Dailes teātrī pašlaik no 5.studijas studijas absolventēm darbojas Akvelīna Līvmane un Mirdza Martinsone.