Valmierā – par vienu jaunu kultūras pieturpunktu vairāk! Pāri Livonijas ordeņa pils pagrabu mūriem pacēlusies stikla ēka, kurā iekārtota Valmieras muzeja jaunā ekspozīcija. Tā mūsdienīgā veidā stāsta par pilsētas senāko vēsturi no 13. līdz 18.gadsimtam, ļaujot apmeklētājiem iejusties dzīvīgās Hanzas savienības pilsētas sadzīvē, pils ikdienā un garīgajā pasaulē. No senākajām pilsētas liecībām latīņu valodā aizgūts jaunās ekspozīcijas nosaukums – "de Woldemer".

Valmieras muzejs atrodas pašā pilsētas sirdī. To ieskauj 13.gadsimta Livonijas ordeņa pilsdrupas – vienas no nedaudzajām senāko laiku vēstures lieciniecēm pilsētā, kura vēlākos gadsimtos daudzkārt degusi. Vecajām muzeja ēkām tagad pievienojies jauns stikla apjoms – Valmieras kultūrvides centrs. Pie tā es satieku Valmieras muzeja vēsturniekus un jaunās ekspozīcijas radošo motoru: Albertu un Lieni Rokpeļņus. Darbu pie jaunās ekspozīcijas viņi sāka jau 2015.gadā.

“Pašvaldība nostādīja muzeju fakta priekšā, ka caur Eiropas Savienības fondiem tāda lieta ir iespējama, un mēs ieraudzījām vairākas lietas, ko varam iegūt. Varam nostiprināt brūkošo pils ziemeļu mūri, sakārtot pils pagrabu, uzbūvēt jaunu ēku muzeja vajadzībām un vienlaikus restaurēt arī jau esošo “Vecās aptiekas” četru ēku kompleksu, mūsu vecāko koka arhitektūru. Mums kā muzeja vēsturniekiem bija jāsaprot, kāds būs tas stāsts, ko mēs veidosim gan pilsētniekiem, gan viesiem.”

Pirmo ieskatu pilsētas vēsturē var gūt jau ārpusē. Te stāv bronzā atliets ar mūri apjoztas 15.gadsimta Valmieras makets ar priekšpili stāvā uzkalniņā starp Gauju un Rātsupīti. Arī pils pagrabos var nokāpt jebkurā diennakts laikā un šo to par tiem izlasīt.

Pagrabus savulaik aizbēra, kad pēc Krievijas impērijas uzbrukuma Lielajā Ziemeļu karā 18.gadsimta sākumā no Valmieras pils palika tikai drupas. Un teju 300 gadus uz šiem pagrabiem auga koki un puķes. Tos atsedza vien pagājušā gadsimta 80. gados.

Valmieras pils un tās pagrabi aktīvi tika lietoti un pārbūvēti vismaz trīs gadsimtus, un arī jaunais stikla apjoms, kas uz metāla pāļiem izslējies virs pagrabiem, ir turpinājums šim stāstam, saka Alberts Rokpelnis.

Jaunās ēkas pirmajā stāvā iekārtojies Valmieras Tūrisma informācijas centrs un muzeja ekspozīcijas ievads, kas atbild uz apmeklētāju biežākajiem jautājumiem par pilsētas vēsturi. Piemēram, par pilsētas vārdu, no kura aizgūts arī jaunās ekspozīcijas nosaukums “de Woldemer”, stāsta Liene Rokpelne.

Leģendas par vārda izcelsmi ir vairākas, bet, visticamāk, tas sajaukumā no lībiešu un vācu dialekta nozīmējis vienkārši “ar mūri apjozta pilsēta”. Emocionāls ir vēsturnieces stāsts par senākā Valmieras zīmoga atrašanu Lībekas arhīvā.

Apskatīt senā ģerboņa atveidu, tāpat kā “atslēgt” citus stendus, var ar elektronisku “pils atslēgu”, ko katrs apmeklētājs saņem pie ieejas. Interaktivitāte ir būtiska daļa no jaunās ekspozīcijas, ko veidojis dizaina birojs “H2E”, bet tā nav pārsātināta ar skārienjūtīgiem ekrāniem. Un mēs nonākam pie eksponāta, kas visvairāk aizraujot jaunākos apmeklētājus – no koka fragmentiem veidota pils modeļa. Jāņem vērā, ka jaunā ekspozīcija par Valmieras vēsturi veidota nevis hronoloģiskā secībā, kā agrāk, bet pa tēmām, uzsver Alberts Rokpelnis.

Gar ekspozīcijas sienām vietumis aizslīd cilvēku ēnas senu gadsimtu tērpos. Šajās projekcijās iejutušies paši muzeja darbinieki. Viņi redzami arī, piemēram, īsos video par tēmu, kas interesē daudzus apmeklētājus – kā tad ģērbās viduslaiku pilsētnieki. Kādā no tiem 15.gadsimta rātskunga ģērbu uzvelk arī pašreizējais Valmieras mērs Jānis Baiks.

Senais un mūsdienīgais asprātīgi saspēlējas arī citur. Piemēram, ēkas vecajā manteļskurstenī iekārtota digitāla plīts, uz kuras izmēģināt senās receptes. Bet turpat atvilktnēs – īsti, apčamdāmi smaržaugu maisiņi.

Var just, ka Valmieras muzeja darbinieki jauno ekspozīciju veidojuši ar patiesu aizrautību. Un daudz domājuši, lai stāsts būtu pieejams un interesants pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. Spēles testētas kopā ar bērniem, fiziskā pieejamība – kopā ar vietējo biedrību “Atspēriens”. Ir daudz klausāmā cilvēkiem ar redzes grūtībām, drīkst nākt arī ar suni pavadoni.

Darbs pie Valmieras muzeja jaunās ēkas, veco ēku atjaunošanas, apkārtnes iekārtošanas un ekspozīcijas izmaksājis apmēram sešus miljonus eiro, no kā lielāko daļu sedz ES fondu nauda. Bet ar to muzeja rosība nebeidzas: tagad sākts darbs pie Valmieras jaunāko laiku – 19. un 20.gadsimta vēstures ekspozīcijas, kas taps sadarbībā ar Valmieras dizaina un mākslas vidusskolu un nākotnē atradīsies vēsturiskajā Maršnera namā, kur agrāk bija skatāms stāsts par Valmieras senāko vēsturi.