Pieminot rakstnieci Regīnu Ezeru viņas 90 gadu jubilejā, Dailes teātrī par godu šim notikumam dramatizēta un iestudēta izrāde „Zemdegas”.

Regīnas Ezeras romāns „Zemdegas” klajā nāca 1977.gadā un kļuva par vienu no rakstnieces labākajiem darbiem. Dailes teātra Mazajā zālē to iestudējis režisors Dmitrijs Petrenko, bet Justīne Kļava veidojusi romāna dramatizējumu. Iestudējuma veidotāji cieši turas pie literārā pirmavota, kas vēsta par kādu Latvijas mazpilsētu Mūrgali un tās iedzīvotāju raibajiem likteņiem un sarežģījumiem.

Izrādes darbība norit kādā Latvijas mazpilsētā, atklājot vietējo iedzīvotāju ilgas, bailes, arī viņu pagātni. Un kā teikusi Regīna Ezera, „aplami no augšas raudzīties uz provinci – arī provincē noris šekspīriskas kaislības”.. Režisors Dmitrijs Petrenko, lasot Regīnas Ezeras romānu „Zemdegas”, saskatījis personāžos un viņu likteņos dziļumu, jo tajā gan latviešu liktenis, gan arī katra personiskās izvēles.

Izrādes tēma ir par cilvēku vēlmi dot sev otro iespēju – dzīvot citādāk, pieņemt citus lēmumus, citas izvēles – par to izrādes scenogrāfijā tieša norāde, jo ik pa laikam iedegas uzraksts „Otrā iespēja”.

Iestudējumā piedalās liels aktieru ansamblis, Kultūras Rondo uzrunāja aktieri Imantu Stradu, kur iejuties provinces skolas direktora Askolda Kasparsona lomā, savukārt viņa meitu, skolnieci Leldi atveido Anete Krasovska.

Izrādei ne tikai dziesmas, bet visas muzikālās epizodes komponējis Jānis Šipkevics, un atzīst, ka šis gadījums atgādina domāšanu par filmu nevis par teātra izrādi.

Dmitrijs Petrenko piebilst, lai arī līdz šim iestudējis mūsdienu latviešu autoru rakstīto, šī ir viņa kā režisora pirmā saskare ar tik nopietnu un dziļu latviešu klasikas darbu.

Lai arī pirmizrāde priekš pašiem izrādes veidotājiem jau notikusi, satikšanās ar skatītāju vēl priekšā, tāpēc darbs pie izrādes turpināsies.

Iestudējuma vizuālajā tēlā ir atsauce uz pagājušā gadsimta 70. gadiem, ko askētiski un gaumīgi ieskicējušas scenogrāfe Marija Ulmane, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa un video māksliniece Paulīne Kalniņa.

Pēc pašreizējiem plāniem „Zemdegu” pirmizrāde gaidāma 2021.gada 8.janvārī.