Droši vien daudzi žurnālisti ar interesi par mākslu vai atmodas gadu notikumiem, ar interesi par Skulmju dzimtu – Oto Skulmi vai Martu Liepiņu-Skulmi, Ugu Skulmi un, protams, par mākslinieci Džemmu Skulmi, ir viesojušies Mežaparka mājā, kura savulaik celta, vairāk domājot par mākslinieku darbnīcām nevis dzīvošanu.

Džemmas Skulmes dzimšanas dienā – 20. septembrī, šī māja Stokholmas ielā tika atvērta apmeklētājiem, iezīmējot Džemmas Skulmes mākslas telpu un topošo ekspozīciju “Moin, moin, Mālpils bezdelīga!”. Un šī uzruna ņemta no kādas ģimnāzijas laika vēstules Džemmai. Tās Džemmas dienu interesentiem lasīja aktieris Gundars Āboliņš, bet visa šī procesa veidotāja, sadarbojoties ar Džemmas ģimeni, ir mākslas zinātniece Inga Šteimane.

Daudzi žurnālisti ir ciemojušies pie Džemmas Skulmes. Un arī Kultūras rondo arhīvā ir divas ļoti nesenas sarunas Džemmas darbnīcā. 2015. gadā, kad tur viesojās Zigfrīds Muktupāvels, un 2018. gadā, kad tur viesojos, lai runātu ar Džemmu par topošo izstādi Valmierā „Mākoņgabali”.

Esam Džemmas Skulmes darbnīcā, ir 2015. gads. Zīmīgs, jo Džemmai togad ir 90. jubileja, viņa aktīvi strādā, un tikai pēc dažiem gadiem viņa saņems pirmo Purvīša balvu par mūža ieguldījumu mākslā. Tas būs 2019. gadā, un tā paša gada novembrī viņa aiziet mūžībā 94 gadu vecumā.

Džemmas Skulmes mākslas telpa Mežaparkā, arhīva sakārtošana, pētniecība un digitalizācija, tāpat ekspozīcijas veidošana notiek, domājot par viņas simtgadi, kas būs 2025. gadā. Stāsta Inga Šteimane.

Vēl līdz 26. septembrim notiek Pirmās Džemmas dienas Mežaparkā, kas nozīmē, ka varat ieskatīties topošajā telpā, kur no 2022. gada janvāra būs atvērta ekspozīcija „Moin, moin, Mālpils bezdelīga”. Tas ir stāsts par ģimnāzisti Džemmu Skulmi, kura 1937. gadā iestājas 1. Rīgas Valsts ģimnāzijā un 1944. gadā to pabeidz.

Pusaudze Džemma dzīvo skaistā pasaulē, kuru veido viņas slavenie vecāki – gleznotājs un scenogrāfs Oto Skulme un tēlniece Marta Liepiņa-Skulme. Džemma ir viena no „zelta jaunatnes”, kas runā Anšlava Eglīša komēdiju amerikāniskajā žargonā, ir kā uzburti uz velosipēdiem, fotografēšanos, teātra un filmu skatīšanos un vēstuļu rakstīšanu.

Būtiska ekspozīcijas sastāvdaļa būs daudzās vēstules, kuras Džemmai Skulmei raksta klasesbiedrenes un kuras viņa rakstījusi vecākiem. Inga Šteimane uzsver, ka diemžēl pagaidām nav izdevies atrast Džemmas vēstules, kuras sūtītas kādai no lieliskajām vēstuļu autorēm. Vārds – „pagaidām” dod cerību, ka varbūt vēl atradīsies.

Bet pagaidām Gundars Āboliņš lasa vēstules, kuras adresētas uzticamajai klausītājai Džemmai.

Vēl šonedēļ Džemmas Skulmes mākslas telpā atklāta viņas mazdēla Artura Dimitera pirmā personālizstāde „Ģimene”, bet 25. un 26. septembrī notiek arī radošās darbnīcas, ko vada Arturs un gleznotāja Sigita Daugule, kuras darbus Džemma Skulme augstu vērtēja.

Ģimene un ģimenes intereses Džemmai Skulmei vienmēr bijušas svarīgas, arī to droši vien ir sajutuši daudzi žurnālisti, kuriem ir bijusi iespēja pabūt sarunās ar Džemmu.