"Ekspedīcija "Jāzeps"" Jaunajā Rīgas teātrī sākusi ceļu pie skatītājiem. Vai Jāzepam izdodas bedres dibenā ieraudzīt zvaigznes un piedzīvot kritienu augšup, Kultūras rondo studijā pārrunājam ar iestudējuma režisori Ingu Tropu-Fišeri. Ierakstos Dinas lomas atveidotājās Agates Kristas un Jāzepa lomas atveidotāja Toma Harjo teiktais pēc pirmizrādes un īpašo skatītāju – Roalda Dobrovenska, Veltas Kaltiņas un Jāņa Paukštello* – vērtējums.

Raiņa traģēdijas "Jazeps un viņa brāļi" iestudējums skatuvi sasniedza 1920. gada novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī, un pirmizrādē bija klāt arī autors, kurš aprīlī bija atgriezies dzimtenē. “Jāzeps un viņa brāļi” ir viena no vērienīgākajām, kultūrvēsturiski un filozofiski piesātinātākajām un vienlaikus personiskākajām Raiņa lugām. Simts gadus pēc tam režisore Inga Tropa-Fišere Jaunajā Rīgas teātrī iestudē "Ekspedīciju Jāzeps"", Jāzepa lomu uzticot topošajam aktieris Toma Harjo.

Raiņa "Jāzeps un viņa brāļi" – ļoti sarežģīts darbs un Jaunā Rīgas teātra jaunie vēl topošie aktieri daudzās svarīgās lomās. Ideja iestudēt darbu pieder režisorei Ingai Tropai-Fišerei un viņa šo ieceri piedāvājusi teātra mākslinieciskajam vadītājam Alvim Hermanim.

"Tikai tagad, kad piedāvāja iestudēt, arī man personīgi bija sajūta, ka tas ir nobriedis līdz kaut kādai pakāpei un man tas ir pašai sirdij tuvs un šobrīd ļoti aktuāls, tādēļ arī uzdrīkstējos tādu pārgalvīgu soli spert, ka piedāvāt teātra mākslinieciskajam vadītājam Alvim Hermanim kā vienu no variantiem šo darbu," atklāj režisore.

"Viss šis process man gan profesionālā, gan cilvēcīgā ziņā ir bijs kā pamatīga ekspedīcija, kāpiens kalnā, mēģinot arvien vairāk sasniegt virsotni. Esmu daudz iemācījusies un ieguvusi. Parasti izvēloties tos grūtākos uzdevumus, kur atbildes tik viegli rokā nedodas, ja nenobīstas no šādas ekspedīcijas, skaidrs, ka pats vari sevi vairāk iegūt. Es domāju, ka tas ir noticis," uzskata Inga Fišere-Tropa.

"Lielākais kompliments bija dzirdēt pēc pirmizrādes līdz šim viena no spožākajiem Jāzepiem - Jāņa Paukštello atsauksmi, ka mums ir izdevies, jo ir mums ir piedzimis sava Jāzeps un savi brāļi. (..) Tas arī būt ārkārtīgi garlaicīgi, ja vadītos pēc iepriekšējiem priekšstatiem, kādiem jābūt brāļiem, vai kādam jābūt Jāzepam," vērtē Inga Tropa-Fišere.

Slepenas ekspedīcijas laikā pētnieku grupa negaidīti uziet apslēptu eju, kas noved viņus pazemē. Pētot atrastos artefaktus, ekspedīcijas dalībnieki neviļus atbrīvo un iemieso Jāzepa dzimtas stāstu. Sarežģītās dzimtas attiecības noved pie Jāzepa kritiena bedrē, kas Jāzepam sniedz iespēju kļūt par savas bedres arheologu un iepazīt zemapziņas dzīles, kur caur arhetipisko tēlu sistēmu viņš tiek izaicināts veikt dvēseles transformāciju.

*Aktieris Jānis Paukštello spēlēja Jāzepu Arnolda Liniņa iestudējumā Dailes teātri; rakstnieks Roalds Dobrovenskis ir grāmatas ‘’Rainis un viņa brāļi” autors un dzejniece Velta Kaltiņa.