Jauns pieteikums vērienīgam mūzikas notikumam – festivāls „Rīga. Jūrmala”. Kultūras Rondo par festivāla ieceri un norisēm stāsta tā direktore Zane Čulkstēna un muzikoloģe Inga Vasiļjeva.

No 19. jūlija līdz pat 1. septembrim Latvijā notiks pasaules līmeņa simfonisko orķestru festivāls "Rīga Jūrmala", kura ietvaros Latvijā muzicēs pasaulslaveni orķestri un diriģenti, no kuriem daudzi Latvijā un Baltijā muzicēs pirmo reizi.

"Lielie klasiskās mūzikas festivāli ierasti sauc pilsētu vārdā, mums bija ilgas diskusijas Rīga vai Jūrmala, tā kā koncerti notiek abās vietās, tad kompormisa variants bija "Rīga. Jūrmala"," festivāla nosaukumu skaidro Zane Čulkstēna. "Nedaudz mulsinošs varbūt, bet iezīmējošs un nepretenciozs."

"Pirmsākumi meklējami pirms četriem gadiem, to sāka veidot vairāki ar Latviju saistīti filantropi, kas te pavada vasaras un nedēļas nogales, viņi saka, ka Latvijas ir brīnišķīga valsts un brīnišķīga zeme, pasakaina daba, bet vasarā te nav īpaši daudz ko darīt. Tas bija viens no apsvērumiem," par festivāla ieceri turpina Čulkstēna.

"Otrs apsvērums saistās ar patiesu lepnumu par šo valsti, kas ir pasaulē zināma ar panākumiem mūzikas jomā. Mēs zinām, lepojamies, vai šis stāsts līdz galam izstāstīts valsts tēla vai reputācijas ziņā, neesmu pārliecināta."

Festivāla atklāšanas koncertā 19. jūlijā Latvijas Nacionālajā operā muzicēs Bavārijas Radio simfoniskais orķestris somu diriģente Suzanna Melki vadībā kopā ar vijolnieku Julianu Rahlinu. 20.jūlijā Lielajā ģildē koncertēs pianists Luks Geņušs, savukārt Operā šajā dienā pirmo reizi Latvijā muzicēs duets – vijoles virtuozs Julians Rahlins un pianisma leģenda Rūdolfs Buhbinders. Arī 21.jūlijā paredzēti divi koncerti – Lielajā ģildē uzstāsies pianists Mārtins Džeimss Bārtlets, Operā koncertēs Bavārijas Radio simfoniskais orķestris somu diriģente Suzanna Melki vadībā kopā ar pianistu Rūdolfu Buhbinderu.

Nākamie festivāla koncerti norisināsies nedēļas nogalēs augustā.