Mākslinieka Ginta Gabrāna veidoto virtuālo skulptūru aleja redzama Rīgā maršrutā no Strēlnieku laukuma līdz Mūkusalas mākslas salonam. Rīgā redzamā skulptūru aleja veidota no objektiem, kas atrodas pasaules nozīmīgāko mākslas institūciju tuvumā.

Eksperti atzīst, ka „Gints Gabrāns ir viens no spilgtākajiem un vizionārākajiem latviešu māksliniekiem, kura mākslas darbi ietiecas zinātnes un jaunāko tehnoloģiju laukā. Gabrāna darbi nojauc tradicionālo priekšstatu par mākslu kā vizuāli estētisku vienību un atklāj to kā esošās realitātes vai priekšstatu paplašināšanas zonu”.

Ar SAN projektu interesenti var iepazīties Mūkusalas mākslas salonā. Lielu laika daļu tur pavada arī pats mākslinieks Gints Gabrāns, skaidrojot savu ideju un tās realizāciju Holoportācijas centrā.

“Vajadzīgas mūsdienu veidierīces, kam ir kamera vai planšete. Tie ir papildinātās realitātes objekti, kas ieausti telpā, sakrīt perspektīvas, caur viņiem var iet un skatīt no tālienes. To visu var veikt, ja ir mobilais telefons ar kameru redz apkārtni. Tanī skatā redz tos objektus. Ar savu kustību, staigājot apkārt telpiski telpas savienojas,” Gints Gabrāns skaidro, kā var ieraudzīt jaunveidotās realitātes tēlus.

Visi objekti, kas redzami, ir no Parīzes plenēra, kurā mākslinieks piedalījās vasarā. Dažādi muzeji. Ja dodaties uz Parīzi vai kādu citu Ginta Gabrāna pieminēto vietu, tad varat arī savā viedierīcē mēģināt saskatīt mākslinieka vīzijas.

Mākslinieks atzīst, ka darba procesā viņu fascinē tas, ka to var izdarīt.

Mākslinieka Ginta Gabrāna jaunradītā mobilā aplikācija "SAN" ir veidota, lai operētu ar neierobežotiem telpas un skulptūru izmēriem – tās tehnoloģiskais risinājums ir unikāls pasaulē. Pateicoties aplikācijā "SAN" izmantotajai GPS tehnoloģijai, lielizmēra virtuālie objekti atrodas konkrētās ģeogrāfiskās koordinātēs. Mobilajās ierīcēs skatoties, virtuālajos objektos var ieiet iekšā, tiem apiet apkārt, kā arī redzēt tos perspektīvā no liela attāluma. Rīgas maršrutu var atrast Mūkusalas mākslas galerijā.

“Var atnākt no Vecrīgas, apskatot skulptūru aleju. Izkārtoti darbi, kas izvietoti pasaules lielākajos pasaules muzejos,” skaidro Gints Gabrāns. “Skulptūras, kas atrodas tur, tie kloni ir salikti rindā, ja grib var atnākt pa Daugavas promenādi līdz Mūkusalas mākslas salonam un apskatīties skulptūras.”

Projekts tapis apmēram gada laikā, bet mākslinieks atzīst, ka process arvien turpinās, apgūstot jaunus telpiskus paņēmienus, tehnoloģiskas iespējas.

Ginta Gabrāna mākslas vīzijas dzīvo laikā un telpā. Visvairāk to gribu saistīt ar kosmosu. Viela ir tikai redzama. Kā top šis vieliskums tik nosacītā realitātē?

“Objekti, pirms tie iekļūst aplikācijā, lielākoties ir izveidoti kā virtuāli trīsdimensiju objekti. Pirms tam ir fotogrāfijas, skanējumi no realitātes. Tālāk aplikācijā tiek speciāli sagatavoti un tos var redzēt papildinātā realitātē reālā telpā viedierīces.. Virs galvas griežas satelīti un gādā, lai viss būtu redzams,” skaidro mākslinieks.

Mākslinieks Ginta Gabrāns skatītāju mudina ļauties savā jaunākajā - vidē ieaustajā, planetāra mēroga virtuālajā telpā neierobežotai radošai brīvībai. Tā kļūst redzama ar papildinātās realitātes aplikācijas SAN starpniecību. Tā ir mākslinieka šodiena. Pavisam atšķirīga no tās, kurā mitinājās 14 gadus vecai Gints Gabrāns, kad eļļā uzgleznoja „Mežu”. Arī to, biezā rāmī ierāmētu, varam apskatīties Rīgā, Mūkusalas mākslas salonā.

Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē SAN Holoportācijas centrs darbosies līdz 7. oktobrim. Aplikācija SAN bez maksas lejuplādējama App Store, Google Play vai mājaslapā www.san.lv.