Šī gada pavasarī 115 gadi apritēja kopš mākslinieka, Rēzeknes mākslinieku kopas dalībnieka un Latvijas Mākslas akadēmijas profesora Arvīda Egles dzimšanas. Atceroties izcilo gleznotāju, Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē īpašā izstādē apskatei šobrīd pieejamas Arvīda Egles gleznas no muzeja mākslas kolekcijas. Tāpat nesen klajā nākusi arī apjomīgā monogrāfija par Rēzeknes pirmskara vienu no redzamākajiem māksliniekiem. Grāmata “Arvīds Egle Latvijas glezniecībā” ietver ap 200 mākslas vecmeistara Arvīda Egles reproducētos darbus un mākslinieka biogrāfiju. Grāmata tapusi kā triju pamatīgu monogrāfiju cikla noslēdzošā daļa.

Starp Jāņiem un Pēteriem ar nelieliem, bet emocionāli piesātinātiem grāmatas “Arvīds Egle Latvijas glezniecībā” atvēršanas svētkiem Latgales kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, ir noslēdzies cikls par Rēzeknes pirmskara redzamākajiem māksliniekiem un viņu devumu Latgales mākslas dzīves veidošanā. Franciskam Varslavānam, Vitālijam Kalvānam tagad pievienojies pētījums par Arvīda Egles personību.

„Interesanta personība, ļoti interesanta. Viņam nenoliedzami ir savs redzējums uz pasauli. Ne tikai attiecībā uz Egli, bet arī uz pārējiem. Tas Rēzeknes periods ir bijis tāds krāsains, varbūt tāpēc, ka viņi bija jauni. Visas krāšņākās bildes ir tapušas Rēzeknes periodā,” tā monogrāfiju idejas autors, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Osvalds Zvejsalnieks.

Monogrāfijas atklāšanā klāt bija arī gleznotāja dēls Jānis Egle, kas atminās tēva Salacgrīvas posmā tapušos darbus.

„No rītiem kādas trīs stundiņas viņš gleznoja, tad nāca pusdienās, tikmēr man bija darbs – sarakt tārpus, jo pēc pusdienām viņš brauca baroja zivtiņas. Man tie darbi, ko es pašlaik redzu, ir visa mana bērnība, tātad ļoti, ļoti tuvi. Krāsaini, izraisa atmiņas un pārdzīvojumus. Viņš bij ļoti stingrs, prasīgs, bet mums bij ļoti daudz kopīga. Mēs gājām uz motosacīkstēm,” stāsta Jānis Egle.

Monogrāfijas „Arvīds Egle” autore ir mākslas zinātniece Irēna Viļčuka, ar sev raksturīgo pamatīgumu un precizitāti ir veikusi lielu darbu pirmskara perioda mākslas dzīves būtiskāko norišu izpētē.

„Rēzeknē 30. gados bija izveidojusies mākslinieku kopa, kura tika dēvēta par izcilāko mākslinieku kopu ārpus Rīgas. Tie bija 10 cilvēki, visi ar profesionālo izglītību. Četri vai pieci bija akadēmiju beiguši Purvīša ainavu meistardarbnīcu. Ļoti aktīvi šeit sāka darboties, rīkot izstādes. Visi strādāja skolās,” atklāj Irēna Viļčuka.

Monogrāfiju veido trīs daļas: glezniecības darbu reprodukcijas, kā arī vērienīgs dokumentu krājums, kas ļauj ieskatīties mākslinieka daiļradē padziļināti caur viņa paša un laikabiedru atziņām un vērtējumiem.

Grāmatu „Arvīds Egle” izdevusi Rēzeknes Latgaliešu kultūras biedrība sadarbībā ar Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolu. Tās izdošanu atbalstīja Latvijas Kultūrkapitāla fonds, Latgales kultūras programma un Latgales novada pašvaldības. Monogrāfija būs pieejama Latgales bibliotēkās, skolās un pašvaldību kultūras centros.