Vēl tikai šonedēļ ir iespējams apskatīt mākslas darbus izstāžu zālē „Arsenāls”, jo pēc tam muzejs būs uz ilgāku laiku slēgts. 24. februārī sāks demontēt pēdējo izstādi izstāžu zālē, un muzeja telpas nodos būvnieku rīcībā. Par rekonstrukcijas darbiem „Arsenālā” un  tālāko izstāžu zāles darbību Kultūras Rondo studijā pārrunājam ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci un muzeja Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas „Arsenals” vadītāju Elitu Ansoni.

"Pirmā kārta remontdarbiem sāksies, pašlaik norit sagatavošanas darbi. Tie būs visi darbi, kas saistīti ar ēkas fasādi – logu un durvju restaurācija, fasādes krāsošana. Darbus paredzēts veikt līdz 2021. gada vasaras beigām," skaidro Māra Lāce

Paralēli noritēs otrās kārtas projektēšanas darbi, tie būs saistīti ar ēkas iekštelpām, arī ielas sakārtošanu. Otrās kārtās projektēšanas darbi jābeidz 2020. gada vasaras vidū.

"Rekonstrukcija lielās līnijās paredz visas “Arsenāla” ēkas pārveidi, bet tas nenozīmē, ka ēku nevarēs pazīst. Tā ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un saglabās gan savu ārējo veidolu, gan arī iekštelpu plānojumu pamatā," stāsta Lāce.

Paredzēts, ka nākotnē viss pirmais stāvs būs atdots ekspozīcijas zālēm. Tur, kur tagad atrodas noliktavas, no kurām darbi tiek pārvietotu uz Pulka ielas krātuvi, arī būs ekspozīcijas zāles. Ir paredzēta jaunas lielākas izstāžu zāles izveide arī 2.stāvā un tur arī lekciju un pasākumu telpas būs.

Pēc rekonstrukcijas “Arsenāls” būs publiski būs pieejams lielākā apmērā. Krājums šajās telpās vairs neatgriezīsies. Tas uz visiem laikiem pārceļas uz Pulka ielas krātuvēm.

“Otrā kārtā ir tā, kurai jāizveido iekštelpas tādas, lai atbilstu prasībām, kas nepieciešamās mākslas darbu eksponēšanai,” atzīst Lāce.

“Būtu vieglprātīgi runāt par gala termiņiem, jo, kad būs gatavs otrās kārtās projekts, būs zināma kontroltāme un Valsts nekustamie īpašumi un Kultūras ministrija varēs griezties valdībā ar tālākās rīcības akceptēšanu. Tas ir finanšu jautājums un finansēs otrai kārtai nav atvērtas. Domāju, ka nevar palikt ēka, kur ir skaista fasāde un nekas no karnīzēm uz galvas nekrīt, bet iekšpuse paliks nesakārtota," uzskata Lāce

Situāciju, kāda izveidojusies ar Jauno Rīgas teātri, muzeja vadītā nepieņem un atzīst, ka izslēdz šādu situāciju savā domāšanā.