18. marts ir mākslinieka Jaņa Rozentāla dzimšanas diena. Šogad atminamies mākslinieku 155. gadskārtā. Plkst. 18 Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejs aicina uz tiešsaistes lekciju “Rozentāla Rīga”. Tā būs veltīta Jaņa Rozentāla 155. dzimšanas dienai un vēstīs par vietām Rīgā, kur viesojies, dzīvojis un strādājis mākslinieks.

Stāstu par gleznotāju Jani Rozentālu Kultūras Rondo sākām ar fragmentu no izrādes “No Rozentāla” - izrādes radošajā komandā darbojās režisore Paula Pļavniece, dramaturgs Ivo Briedis, Valmieras drāmas teātra aktieri Rūta Dišlere un Jānis Znotiņš.

Šodien, kad atzīmējam viņa 155 dzimšanas dienu, arhīvā esam atraduši vairākus ierakstus par notikumiem pirms pieciem gadiem, taču pētnieku atziņas joprojām ir aktuālas un būtiskas, lai labāk saprastu Rozentāla dzīves gājumu.

Janis Rozentāls un viņa attiecības ar Rīgu komentē Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja vadītājai, mākslas vēsturniecei Dacei Vosai.

Un vēl stāsts vienu no pazīstamākajām, taču arī noslēpumainākajām viņa gleznām "Princese ar pērtiķi". Par 1913. gadā tapušo mākslas darbu, kurā redzama gracioza rudmataina princesīte un sarkanā tērpā ietērpts pērtiķēns, izmeklējumu veikusi mākslas vēsturniece Edvarda Šmite.