Jaunā Rīgas teātra būvdarbu gaitā Lāčplēša ielā 25, Rīgā, veicot pagrabstāva izbūvi, atrasta kapsula, kas satur vairākas 19. gadsimta vēstures liecības – rakstiskus vēstījumus un laikrakstu. Kapsulas saturs nodots Latvijas Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei izvērtēšanai.

Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš, kurš Lāčplēša ielas ēkas un teātra vēstures aizrautīgs izzinātājs, bilst, ka līdz sirds dziļumiem par atradumu būtu aizkustināts aktieris Kārlis Anušēvics.

"Viņš šīs mājas vēsturi bija izpētījis un zināja par to tik daudz, kā reti kurš. Mūsu kolektīvā neviens tik daudz nezināja. Viņam šī kapsula būtu mūža notikums. Var jau būt, ka viņš no augšas kaut kur sūtīja to ziņu, lai pusķieģeļa kārtiņu vēl nokaļ. Gan jau viņš tur, augšā, bija dabūjis zināt, ka tāda kapsula ir," bilst Gundars Āboliņš.

Restauratore Dace Dubrovska atklāj, ka kapsulā ir daudz interesantu materiālu, tie Rīgas latviešu amatnieku palīdzības biedrības dokumenti, visticamāk, sakarā ar mājas būvniecību. Daudzi ir no 1901.gada, gada pārskati, avīzes, rokrakstā biedrības protokols, datēts ar 1875. gadu, iespējams, par mājas būvniecību. Tas vēl jāizpēta.

Ir dažādi ielūgumi uz Ziemassvētku eglīti, balli, ir arī ēdienkarte. Tāpat Rīgas latviešu amatnieku palīdzības biedrības likumi un biedru saraksts.

Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevics atzīst, ka par atradumu bijis pozitīvi saviļņots. Turklāt atradums noticis laimīgas sagadīšanās rezultātā.

Nākotnē vērtēs, kur nākotnē kapsulas saturu eksponēt. Viens variants - jaunajās JRT telpās.

Griškevics atklāj, ka pavisam drīz būvnieki kopā ar teātra pārstāvjiem iemūrēs jaunās JRT ēkas pamatos vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Par atradumu stāsts arī raidījumā Pēcpusdiena.