Kāpēc Kārļa Skalbes personība un viņa atstātais literārais mantojums joprojām raisa interesi un jaunas interpretācijas mūsdienās? Kultūras Rondo studijā literatūrzinātniece Lita Silova un rakstnieks Pauls Bankovskis.

Grāmatu sērijā "Es esmu.." viens no 12 autoriem, par kuru top romāns un arī pētījums, ir Kārlis Skalbe. Grāmatu sērijas ieceres autores rakstnieces Gundegas Repšes uzrunāti literāro darbu par Kārli Skalbi raksta Pauls Bankovskis, savukārt pētījumu veido literatūrzinātniece Lita Silova.

"Gundega Repše ierosināja, ka Skalbe varētu būt mana romāna varonis vai tēma," atklāj rakstnieks Pauls Bankovskis. "Pirmajā mirklī nedaudz samulsu un nevarēju saprast – kāpēc. Lai par kaut ko rakstītu man vienmēr nepieciešams atrast kādu personīgu motīvu vai sasaisti ar tēmu, par kuru rakstu. Kādu laiciņu padomāju un šo tēmu arī izdomāju."

Bankovskis stāsta, ka viņa topošā darba tēma būs nevis tieši Kārlis Skalbe, bet "kā būt labam". 

Lita Silova bilst, ka viņas domas par tēmu savā ziņā sabalsojas ar Bankovska teikto. 

"Kad ar mani runāja, bija patīkami apzināties, ka es tieku iesaistīta šajā projektā. Kad teicu, ka esmu ar mieru piedalīties šajā projektā un man bija iespēja pateikt, par ko, man bija trīs autori, starp kuriem teorētiski varēju izvēlēties. No kuriem viens ir – Kārlis Skalbe," stāsta Lita Silova.

Silova skaidro, ka viņas līdzšinējās pētnieciskajās interesēs Kārlis Skalbe bijis visai attālināts, pētnieciskā nolūkā ciešāk saskārusies maģistratūras studiju laikā.

Grāmatu sērijā "Es esmu.." paredzēts izdot kopumā 24 darbus – 12 rakstnieki un 12 literatūrzinātnieki paralēli rada katrs savu autonomu darbu par vienu no 12 latviešu literatūras klasiķiem. Rezultātā pie lasītājiem nonāks 12 romāni un 12 monogrāfijas.