31. oktobrī, Halovīna vakarā, galerijā “Istaba” atklās Kristiana Brektes personālizstāde “Asins lietus”, kurā skatītājiem atklāsies jauna, iepriekš izstādēs maz redzēta mākslinieka radošās darbības izpausme – grafikas dobspieduma sērijas darbi aukstās adatas tehnikā.

Tetovēto ādu kolekcijas katalogs un jauna izstāde “Asins lietus” – iemesli, kāpēc Kultūras Rondo studijā aicinām mākslinieku Kristianu Brekti, lai pārrunātu viņa radošo darba aktualitātes.

Izstādes “Asins lietus” darbu pamatā ir trīs apgāda “Liels un mazs” izdevniecībā izdotās Māra Runguļa spoku stāstu grāmatas – “Pastaiga mirušo pilsētā” (2016), “Trīs Nāves Mārtiņdienā” (2018) un “Asins lietus” (2020) –, kuru mākslinieks bijis K. Brekte. Radot vizuālo atšifrējumu katram no Māra Runguļa stāstiem, Brekte veidojis īpašu tēlu sistēmu, kas vienlīdz pilntiesīgi uztverama gan sasaistē ar Runguļa rakstīto stāstiem, gan arī neatkarīgi no tiem.

Ar šī brīža dzīvi mākslinieks aicina nevilkt paralēles. 

"Laiks ir tāds, kāds ir, un tādā ir jādzīvo. Man liekas, ka svarīgākais ir veselīga attieksme pret bailēm. Man darbos vairāk ir humors un ironija, kas palīdz grūtajos brīžos," atzīst Kristians Brekte.

Grafikas oriģināldarbu sērija līdz šim vēl nav tikusi publiski izrādīta. Izstādes kuratore - Auguste Petre.

Raksturojot savu tematisko rokrakstu, mākslinieks bilst, ka apzināti un strukturēti nav to kopis, bet atzīst, ka interesē tumsas puse.

"Tas ir tāpēc, ka mūsdienās cilvēki ir piemirsuši, ka kaulainā stāv kaut kur blakus. Ir iestājusies kaut kāda rutīna. Viss ir atgādinājums cilvēkiem, ka nekas nav mūžīgs, un to vajag atgādināt cilvēkiem," uzskata Kristians Brekte.

"Otrs, kas mani interesē, ir veļu laiks un latviskā identitāte. Nesaku neko sliktu par Halovīnu, bet man liekas, ka vajag kopt arī mūsu senču tradīcijas. Pabarot tomēr garus, lai viņi nākamajā gadā nenestu kaut kādus baciļus uz mājām. Ja tu ar viņiem labi sadzīvo, tad viņi tevi nākamajā gadā netraucē," norāda Kristiāns Brekte.

Mākslinieks mudina atminēties, ka varbūt nedaudz drūmākas, bet arī pašiem latviešiem ir veļu laika tradīcijas, kuras nevajadzētu aizmirst.

Kristiana Brektes personālizstāde “Asins lietus” galerijā "Istaba" būs aplūkojama līdz 21. novembrim. Izstādi varēs aplūkot arī no ielas. Kristiāns Brekte aicina apmeklēt izstādi tieši krēslas laikā un aizdomāties par veļu laiku.