Rēzeknē, Latgales vēstniecībā Gors svinīgā gaisotnē aizvadīta latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2019” pasniegšanas ceremonija. Boņuka balvām žūrija izvirzīja 30 pretendentus, no kuriem desmit saņēma Boņukus. Jāteic, aizvadītais gads zīmīgs ir bijis latgaliešu literatūrā, jo no desmit Boņuka balvām piecas saņēma pērn klajā nākušās grāmatas.

Latgaliešu kultūras gada balva Boņuks ir viens no gaidītākajiem un svarīgākajiem notikumiem, atskatoties un godinot aizvadītā gada spilgtākos un plašāko rezonansi guvušos notikumus, sasniegumus un personības, kas popularizējušas latgaliešu kultūru un valodu. Ceremoniju vadīja latgalieši: Ghetto Games personība Lauris Zalāns un ārsts un jaunais hip hop mākslinieks Armands Buļs. Balvas tika pasniegtas jau 12 reizi.

Balvu, kas ir ārpus vērtēšanas kategorijām un kuru sabiedrība jau zina pirms svinīgās ceremonijas - ir par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā. To šogad saņēma tēlnieks Indulis Folkmanis. Boņuku tēlniekam pasniedza Kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Indulis Folkmanis dzimis Zemgalē, taču, kā saruna atzina tēlnieks, Latgale ir viņa otrā dzimtene, jo Daugavpilī pavadījis visu aktīvo un radošo darba mūžu, kur viņam bija nozīmīga loma Daugavpils mākslas dzīvē. Kopā ar Andreju Jansonu ir atjaunojis pieminekli Rēzeknē „Vienoti Latvijai”.

Šogad, kā minēts iepriekš, kategorija „Valoda. Literatūra. Publicistika” bija visspēcīgākā, apliecinot, ka latgaliski izdoto grāmatu skaits palielinās.

Boņuku ieguva dokumentāls stāsts par kordiriģentes Terēzes Brokas mūžu „Aiz azara bolti bārzi...”, tā autore Anna Rancāne. Grāmata tapa četru gadu garumā, kopā savedot divas spilgtas Latgales personības -Terēzi Broku un Annu Rancāni. Tāpat Boņuka balvu saņēma Egitas Kancānes stāstu krājums „Syltuo mola“, mākslas zinātnieces Evijas Vasilevskas Evaldam veltītā grāmata-izdevums par Vasilevska dzīvi, darbu un ieguldījumu Latgales podniecībā “Evalds Vasilevskis”, Intas Viļumas izdevums „Dagdys nūvoda pyura skreinis gruomota“ un Ligijas Purinašas dzejas krājums “Sīvīte”.

Tāpat ceremonijā tika godināta dokumentālā filma „Latgalīši Sibirī“, Pīters Aloizs Ragaušs, kurš, dzīvojot ASV, jau vairākus gadus finansiāli atbalsta Latgali un latgaliskajai kultūrai svarīgus projektus, grupas „Bez PVN“ dziesmas, video un koncerts „Rūbeži“, žurnāliste Ausma Sprukte un KUUP COFFEE saimnieki Oskars un Jolanta Maculeviči.