Latvijas laikmetīgās mākslas kolekcija Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM), tās glabāšana, papildināšana un pieejamība. Stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” vadītāja Elita Ansone un mākslas kuratore Auguste Petre.

Diemžēl LNMM piepulcējies tām kultūras iestādēm, kurās ieildzis remonts un rekonstrukcija. 2020. gada 24. februārī viss krājums no "Arsenāla" tikai aizvests uz krātuvi Pulka ielā. Elita Ansone sarunā atklāj, ka ir nokrāsota Arsenāla ēkas fasāde, nomainīti logi un nekas vairāk nenotiek. Kultūras ministrija sola, ka 2023. gada beigās būs Eiropas līdzekļi "Arsenāla" rekonstrukcijai.

"Es ceru, ka tā arī būs," bilst Elita Ansone.

Arī Auguste Petre piekrīt, ka skaudri jūtams, ka Latvijā nav laikmetīgās mākslas muzeja un nav reprezentēta pēc iespējas plaši 20. gadsimta otrās puses māksla.

--

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izsludinātā atklāta izstāžu projektu konkursa rezultātā īstenošanai izvēlēti trīs pieteikumi – Rotu mākslas biedrības grupas izstāde “Pieskāriens” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Andra Eglīša personālizstāde “Daži iztēles un matērijas satikšanās gadījumi” un Miķeļa Fišera personālizstāde “Baisais mantojums” LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) pagājušā gada oktobrī izsludināja atklātu konkursu par tiesībām realizēt mākslas izstāžu projektus 2024. gadā konkrētās eksponēšanas vietās, aicinot piedalīties māksliniekus un izstāžu kuratorus. Pieteikumu iesniegšanas termiņš bija 2022. gada 30. novembris.

Konkursa mērķis ir veidot kvalitatīvu un ilgtspējīgu izstāžu piedāvājumu sabiedrībai, iesaistot jaunus sadarbības partnerus, lai gan veicinātu mākslas vēstures izpētes un interpretācijas procesus, gan atspoguļotu aktuālās norises vizuālajā mākslā, dekoratīvajā mākslā un dizainā.

Kopumā tika saņemti 13 projektu pieteikumi (LNMM – 8, DMDM – 5), kurus vērtēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Zinātniskās padomes apstiprināta komisija. Lielais pieteikumu skaits, īpaši LNMM galvenās ēkas Lielajai zālei, skaudri atgādina par telpu nepietiekamību Rīgā laikmetīgās vizuālās mākslas aktivitātēm, vēlreiz norādot uz izstāžu zāles „Arsenāls” neprognozējami ieilgušo rekonstrukcijas procesu.