21. augustā aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90 gadi. Latvijas Televīzijā tapis jauns dokumentālais stāsts “Aktrise un laiks. Vija Artmane”. Kultūras Rondo studijā filmas autores Daira Āboliņa un Agita Cāne-Ķīle.

Filmā par aktrisi stāsta viņas ģimene, laikabiedri un dokumentāli materiāli – ne vien izrāžu un interviju ieraksti, bet arī vēl nekad nepubliskoti ģimenes arhīva filmējumi, ko uzņēmis gan Artmanes dzīvesbiedrs Artūrs Dimiters, gan pati aktrise. Filma ir mēģinājums saprast un saklausīt aktrises atklātības mirkļus un mēģinājums sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi.

"Mums ir 14 lielas intervijas, kā arī intervijas ar bērniem un mazbērniem. Vairāk nekā 20 intervijas ar cilvēkiem, vismaz 35 stundas tikai sarunas. Tā ir informatīvā platforma. Arī emocionālā," atklāj Daira Āboliņa.

Agrākie kadri filmā būs no 8 milimetru filmiņām, ko autorēm uzticēja aktrises dēls Kaspars Dimiters.

"32 stundas 8 milimetru filmējums. Tas bija iespaidīgi, kad viņi atnesa trīs milzīgas metāla kastes, kur iekšā 8 mm filmiņas. Trīs dienas mēs pacietīgi pārfilmējām, nezinot, kas tur iekšā, mums bija jāsaprot, kas tur ir," stāsta Agita Cāne.

Kas ir šajās filmiņas, nav zinājusi arī ģimene. 

"Artūrs Dimiters uzturēja šo arhīvu un pats arī montēja. Nevienā brīdī nevari zināt, kad parādīsies zelta kadrs ar Vijas Artmanes skaisto tuvplānu vai ravēšanu dārzā," turpina Cāne.

Mēmi kadri, bet ļoti daiļrunīgi, vērtē filmas autores.

"Kamera mīl Viju Artmani un viņa arī ļoti mīl kameru. To viņa arī saka. Viņai un kamerai ir absolūta saderība, to uzsver arī režuisors Rolands Kalniņš, kas ir viens no stāstniekiem filmā," stāsta Āboliņa.

Ar šo filmu 21. augustā, tieši aktrises dzimšanas dienā, savu 96. sezonu atklās kinoteātris “Splendid Palace”. Bet vēl pirms 17. augustā norisināsies “Vijas Artmanes Lielā nakts” Rīgas svētku ietvaros. Tas būs pasākumu kopums, kurā svinēt kinodīvas un teātra karalienes dzimšanas dienu. Arī pēdējie kadri filmai “Aktrise un laiks. Vija Artmane” tiks uzņemti šī pasākuma laikā.