Jau mēnesi Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4.stāva izstāžu zālēs skatāma Māras Kažociņas gleznu izstāde „Spirāle”. Gleznotājas radošie gadi pagāja padomju laikos, taču māksliniece atšķirībā no daudziem saviem laikabiedriem konsekventi tiecās piešķirt īstenībai citu, dziļāku jēgu. Izstāde norit cikla „Paaudze” ietvaros, kurā uzmanība pievērsta 20.gadsimta otrās puses mākslai. Ar izstādi iepazīstina tās kuratore Ilze Putniņa.

Gleznotāja Māra Kažociņa ir 20.gadsimta māksliniece, kuras dzīvi ieskauj gadskaitļi 1936. - 1992. Tātad viņas radošie mūža gadi rit padomju laikos. Beigusi Mākslas akadēmijā glezniecības nodaļu un pēc augstskolas absolvēšanas strādājusi par mākslinieci Rīgas Medicīnas institūtā, veidojot sienasavīzes, noformējot telpas, darinot ilustrācijas rakstiem medicīnas izdevumos. Taču brīvajā laikā un vasaras atvaļinājumus izmantojusi savai galvenajai kaislībai un uzdevumam – glezniecībai.

Māras Kažociņas izstādei „Spirāle” ir divas kuratores Irēna Bužinska un Ilze Putniņa. Kopā ar Ilzi apskatām darbus, un ieskatu sākam ar gleznu „ Zēģeļu Jēkabs”, kuras  centrā vīrs ar  vēja aprautu seju un spēcīgām rokām.

Māras Kažociņas galvenais varonis ir cilvēks, tapuši daudzi portreti, bet par tiem nedaudz vēlāk. Kuratore norāda, ka mākslinieces  gleznās izjūtama 70.gadu dzīve, ar tā laika aktualitātēm, noskaņām un bieži vien ar tieši nepateikto. Mākslinieces darbos savu nospiedumu atstājusi arī zinātniskās fantastikas literatūra un darbs Rīgas Medicīnas institūtā, pārliecināta izstādes kuratore.

Lai arī  Māra Kažociņa kopš studiju beigšanas un līdz pat savai nāvei strādāja par mākslinieci Rīgas Medicīnas institūtā, tomēr gleznošana bijusi viņas sirdslieta. 1969.gadā Kažociņa kļuva par Latvijas Māksliniekus savienības biedri.

Gleznieciskās izteiksmes ziņā mākslinieces darbi ir lakoniski, robusti, askētiski, ar lielu nosacītības un stilizācijas pakāpi.

Izstādē arī portreti, gan pazīstamas personības, kā piemēram, aktiera Inta Burāna portrets, gan mazāk zināmu , galvenokārt, vīriešu portreti. Pēdējie mākslinieces darbi ir ainavas, kas eksponētas atsevišķā nelielā 4.stāva telpā.

Gleznotāja Māra Kažociņa dzīves laikā sarīkoja ap 20 personālizstādes, pēc viņas nāves notikušas arī vairākas piemiņas izstādes, tomēr šī ir pirmā Kažociņas darbu izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, kurai atlasīti vairāk nekā 30 audekli no LNMM un Patrika Markēviča kolekcijas.

Māras Kažociņas izstāde „Spirāle”  Latvijas Nacionālā mākslas muzeja 4.stāva izstāžu zālēs skatāma līdz 6.februārim.