Sazināmies ar mākslinieku Krišu Salmani, kurš kļuvis par “Kim? Rezidences Balva 2021" ieguvēju.

"Lielais pārsteigums bija, kad uzvaru izziņoja, es beidzot uzzināju, ar ko esmu konkurējis," sarunā ar Kultūras Rondo bilst Krišs Salmanis. Tie ir Amanda Ziemele, Līga Spunde, Jānis Dzirnieks - visi tik brīnišķīgi mākslinieki, ka labi, ka to nezināju pirms tam, būtu vairāk satraucies. Mans vienīgais mierinājums vai aizbildinājums, ka šoreiz es esmu tas laimīgais, ka viņi ir jaunāki par mani un viņiem viss vēl priekšā."

Krišs Salmanis ir aicināts 2021. gada vasarā pavadīt divus mēnešus Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmā ISCP (International Studio & Curatorial Program) Ņujorkā, kļūstot par trešo rezidentu no Latvijas, kas Kim? un ISCP sadarbības rezultātā dosies uz prestižo rezidenču programmu.

Kim? Laikmetīgās mākslas centrs rezidencei Ņujorkā izvirzīja četrus māksliniekus - Amandu Ziemeli, Līgu Spundi, Jāni Dzirnieku un Krišu Salmani.

“ISCP rezidencei izvēlējās mākslinieku Krišu Salmani, novērtējot viņa spēcīgo māksliniecisko darbību un nozīmīgo ieguldījumu Latvijas mākslas vides attīstībā. Ticam, ka laiks, ko viņš pavadīs Ņujorkā, pavērs jaunas iespējas profesionālajā ziņā un sniegs iespēju iesaistīties Ņujorkas mākslas dzīves procesos,” komentējot Kriša Salmaņa izvēli, norāda ISCP ekspertu komisija.

Mākslinieks stāsta, ka bijis priecīgs un pārsteigs par ziņu, ka ieguvis balvu. Parasti atlases process dalībai kādā rezidencē ilgst vairākus mēnešus vai pusgadu, bet šoreiz pat ilgāk, līdz rezultātu paziņošanai aizmirstās, kam pieteicies vai pieteikts. Tāpēc paziņojums par atteikumu vai arī līdzdalību kādā rezidencē ir pārsteigums.

Krišs Salmanis stāsta, ka Ņujorkā domā turpināt to darbības virzienu, ko aizsācis iepriekšējā rezidencē Ķīnā.Bet rezidencēs dzīve mēdz ieviest savas korekcijas un iespaidi novirza sākotnējos plānus negaidītās gultnēs.