"Hamletam ir ļoti gara vēsture un es nezinu, kuram darbam vēl ir tik liela ietekme kā Hamletam, jo viņš kaut kā uzdur uz tās adatas sava laika esenci un sava laika cilvēku," vērtē Mārtiņš Meiers. "Tas, bez šaubām, ir izaicinājums ne tikai Hamleta lomas tēlotājam, bet visam  ansamblim, jo katra loma šinī darbā ir ir zelta vērtē, sākot no vismazākās līdz līdz Ģertrūdei, Klaudija, Poponijam un Hamletam."

Kad teātrī ir aktieris, kurš var nospēlēt Hamletu, tad teātris arī iestudē Šekspīra „Hamletu”. Tā tas ir noticis šosezon Valmieras drāmas teātrī, kur Indra Roga iestudējusi „Hamletu” ar Mārtiņu Meieru titullomā.

Kultūras Rondo saruna ar aktieri Mārtiņu Meieru par Hamletu „Hamletā” un šo sezonu Valmieras drāmas teātrī, par soļiem režijas lauciņā un tekstu rakstīšanu Dejas balvai.

"Šis darbs uzdod jautājumus un katrs laiks šos jautājumus skata citādāk, tulko citādāk. Ir ļoti gara vēsture par to, kā šis darbs tapa un no kurienes Šekspīrs smēlās idejas. Laika gaitā atklājas arvien jaunas zināšanas," atzīst Mārtiņš Meiers.

"Pašai lugai vairāki varianti un viens no tiem tika atklāts 200 gadus pēc Šekspīra nāves, izraisot lielu viļņošanos vispārējā sapratnē par šo darbu. Viņš nepārprotami arī bija ļoti pāri savam laikam. Bezmaz vai tāds kā gaišredzīgs darbs, jo tur ir eksistenciālisma pamatidejas iekodētas, kas tanī laikā nebija pat ne bērnu šūpulī, kuras tikai 20. gadsimtā cilvēka prāts sāka mīcīt. Tādēļ arī Hamlets ir no Šekspīra darbiem, ir izrāvies tādā priekšplānā ar savu izaicinājumu cilvēka garam, cilvēka dvēseli un tādai pašai pašrefleksijai," uzskata aktieris.

Veidojot iestudējumu Mārtiņš Meiers un Indra Roga arī no jauna tulkojuši šo Šekspīra izrādi. Tulkojumā ir arī daži mūsdienu vārdi, ko Šekspīrs noteikti nezināja. Meiers skaidro, ka jēgas ziņā tie sakrīt ar domu, ko domājis, ir Šekspīrs.

"Tas, kas man palīdzēja, sākot šo darbu, ir tiesības iesaistīties sarunā ar šo lomu, par šo lomu. Nav tāds aktieris, kurš būtu nospēlējis Hamletu. Pirmkārt, sāksim ar to, kā šo lomu nospēlēt nav iespējams," bilst Mārtiņš Meiers. "Lomas pārmantojamība un kopumā visi Hamleta tēlotāji arī atklāj šī šī ģeniālā cilvēka, domātāja dažādās šķautnes, kuras var skatīt tikai kopumā ar visiem iepriekšējiem Hamletiem. Un tā ir tā lieta, kurā es iesaistos, kas, man šķiet vispareizākā. Hamlets ir domātājs, faktiski viņš ir ģēnijs, kurš ir pāri cilvēciskās miesas un gara iespējām."