Muzeju nakts norises, pielāgojoties epidemioloģiskajai situācijai, 15. maijā notiks virtuālajā vidē un muzeju āra ekspozīcijās. Robežas – Muzeju nakts tēma šogad, kurā esam aicināti iesaistīties virtuālos ceļojumos, tiešsaistes stāstos un notikumos, kas norisināsies ārā. Ar Muzeju nakts programmu iepazīstinām Kultūras Rondo.

Kāā norisināsies muzeju nakts, stāsta Kultūras ministrijas Arhīvu, bibliotēku un muzeju nodaļas vecākā referente Gundega Dreiblate.

Gaismas spēles uz Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja ēkas. Par vēstījumu stāsta muzeja direktorei Valda Borza.

Arī šogad, neskatoties uz pandēmijas raisītajiem ierobežojumiem, notiks tradicionālā Eiropas Muzeju nakts – tā risināsies 15. maijā ar devīzi “Robežas“. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja piedāvājumā būs ārtelpu aktivitātes tiem, kuri šo dienu vadīs Rīgā. Proti, visas dienas garumā būs pieejama izziņas spēle, kuras laikā, izejot maršrutu no muzeja pagaidu mītnes Brīvības bulvārī 32 līdz vēsturiskajai mājvietai – restaurācijas procesā esošajai Rīgas pilij –, galvaspilsēta ar ielām, bulvāriem un namiem atklāsies no jauna: tie būs jāatpazīst senās fotogrāfijās. Spēles nosaukums ir “Pa Rīgu pāri laikmetu robežām“, un tā būs pieejama mobilajā lietotnē "Actionbound". Daļu no spēles maršruta kopā ar muzeja speciālistiem Zani Lāci, Imantu Cīruli un Gunitu Baumani jau ir izgājis Toms Treibergs.

“Robežas! Robežas... Robežas?” - Muzeju naktī no plkst. 19 Memoriālo muzeju apvienības Facebook lapā tiešsaistē trīsarpus stundu garumā interesenti aicināti klausīties dzejas lasījumus, intervijas, stāstījumus un pat piedalīties izglītojošā nodarbībā, lai uzzinātu par robežām Jāņa Akuratera, Aspazijas, Krišjāņa Barona, Rūdolfa Blaumaņa, Raiņa, Jaņa Rozentāla, Andreja Upīša un Ojāra Vācieša dzīvē un daiļradē.

“Dzegužkalns aizkūkos” – tik poētisks nosaukums dots pasākumam, kurš norisināsies Dzegužkalna apkaimē. Aktieris Raimonds Celms, runājot Jura Kunnosa dzeju, uzbūra nelielu ainiņu no Dzegužkalna, uz kura apkaimi literārā pastaigā aicina doties Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM).

Vai "Dzegužkalns aizkūkos", par to paši varēsit pārliecināties sestdien. Vēl tikai atgādinām, ka Rakstniecības un mūzikas muzeja piedāvājumā ir trīs maršruti: “Sajūtu pastaiga”, “Bērnu taka” un velomaršruts. Pieturas punktos, sekojot norādēm kartē un noskenējot QR kodus, kas vedīs uz RMM mājaslapu, varēs lasīt un klausīties stāstus, ko par Dzegužkalna apkaimi vēsta literārie un kultūras vēstures avoti, veikt radošus uzdevumus un pārbaudīt savas erudīcijas prasmes.

Ja būsiet Pārdaugavā, tad no plkst. 19 līdz 22 Ojāra Vācieša muzejs aicina nesteidzīgi lasīt Ojāra Vācieša dzeju un ieklausīties dzejnieka balss ierakstos muzeja dārzā Muzeju nakts pasākumā “Bezrobežu Vācietis”. Muzeja dārzu rotās divi lielformāta gleznojumi – “Brīnumputns” un “Saule”. Tie tapuši 2019. gada Muzeju naktī un Pārdaugavas svētkos, kad ikviens interesents bija aicināts piedalīties gleznu radīšanā. Muzeja āra teritorija atvērta individuālajiem apmeklētājiem un apmeklētājiem no vienas mājsaimniecības. Dārzā vienlaikus var atrasties ne vairāk kā 60 cilvēku.

2021. gadā Muzeju nakts pasākumus Latvijas muzeji piedāvās jau 16. reizi, šogad Muzeju naktī iesaistījušies 60 Latvijas muzeji. Pērn Covid-19 izplatības ierobežošanai noteiktās ārkārtējās situācijas apstākļos Muzeju nakts norises Latvijā bija atceltas.

Šogad Muzeju nakts tēma ir “robežas,” aicinot izcelt robežas kā kultūras mantojuma un robežu radīta kultūras mantojuma aspektus, robežvietas un robežu sadalīto mantojumu, kā arī pārrobežu mantojumu un robežu šķērsošanu kā mantojumu.

Muzeju nakts programmas piedāvājums izstrādāts tā, lai būtu baudāms individuāli, cilvēkiem nedrūzmējoties. Norišu organizatori apņēmušies uzraudzīt un atgādināt apmeklētājiem, ka dodoties uz muzeju āra ekspozīcijām ir strikti jāievēro distancēšanās un gadījumā, ja vienlaikus muzeja teritorijā ir vairāk apmeklētāju un kādu brīdi neizdodas ieturēt savstarpēju 2 metru distanci, jālieto sejas un deguna aizsegi.

Ar Muzeju nakts programmu iespējams iepazīties Kultūras ministrijas tīmekļvietnē.