Latvijas Nacionālā bibliotēka svin ar savu simtgadi, aicinot visus kopā ar devīzi „Pastāvēs, kas draudzēsies!”. Kultūras Rondo viesojas bibliotēkā svētku dienā un sarunājas ar cilvēkiem, bez kuriem bibliotēka nevarētu pastāvēt – lasītājiem, bibliotekāriem, pētniekiem, rakstniekiem un svētku dalībniekiem, vaicājot, ar ko mūsu Gaismas pils ir unikāla un kāda būs bibliotēka nākotnē.

"Jaunās bibliotēkas ēka ir paaudzes spēka sajūta un tajā mēs paši lasām savu nākotni," rakstīts vēstījumā, kas iemūrēts Latvijas Nacionālās bibliotēkas pamatakmenī. Tā autore ir dzejniece un LNB atbalsta biedrības valdes pārstāve Inese Zandere.

Bet bibliotēkas direktoram pieder vārdi, kas teikti tajā pašā, nu, jau tālajā 2008. gadā: „Latvijas Nacionālā bibliotēka nekad nebūs pabeigta." Pie Kultūras Rondo mikrofona Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks.

Kad vaicājām bibliotēkas cilvēkiem, kuri tad ir tie aktīvākie lasītāji, nedomājot, tika nosaukti divi vārdi- rakstnieks Osvalds Zebris un filozofe Skaidrīte Lasmane. Tiekamies ar Skaidrīti Lasmani.

Bibliotēka ir ēka jeb vide, bibliotēka ir krājums jeb saturs, taču vispirms un galvenokārt – bibliotēka ir cilvēki, kas to veido un uztur – bibliotēkas darbinieki. Stāsta Konrāda Ubāna mākslas lasītavas Galvenais bibliogrāfs Toms Herings un Krājuma veidošanas nodaļas vadītājs  Ansis Garda.

Bibliotēkā noris aktīva pētniecība. Tiekamies ar filoloģijas doktori Ingunu Dauksti-Silasproģi un filoloģijas doktoru Viesturu Zanderu.

LNB ir 144 000 reģistrēto lasītāju, kuriem ir lasītāja kartes. Katrs 13. Latvijas iedzīvotājs ir LNB lasītājs. Tiešsaistes rīku un vietņu apmeklējums 1,8 miljoni reižu gadā. Stāsta LNB Digitālā mantojuma centra vadītāja Jana Ķikāne.

Par izglītojošo darbu bibliotēkā stāsta LNB Digitālo pakalpojumu projektu vadītājs Jānis Kreicbergs.

LNB svētku dienā tiekamies arī ar LNB Atbalsta biedrības direktori Karinu Pētersonu.

LNB svētku dienā plānoti ap 120 pasākumu viens no tiem jaunā Bērnu literatūras centra jaunās lasītāvas atklāšana. Stāsta LNB Bērnu literatūras centra  vadītāja Silvija Tretjakova.

Uz izstādēm aicina LNB izstāžu centra vadītāja Ieva Zībarte.

Raidījuma noslēgumā uz svinībām aicina LNB Komunikācijas departamenta direktore Ieva Gundare.