Mākslas duets Skuja Braden – latviete Ingūna Skuja un amerikāniete Melisa Breidena – kopīgus tēlniecības un glezniecības darbus porcelānā rada vairāk nekā divdesmit gadu. Pērn ar tiem izstādē “Samsara” skatītājus iepazīstināja Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs – daļu no objektiem arī attālinātā formātā. Mākslas darbus 3D attēlos vēl arvien var aplūkot Latvijas Nacionālā mākslas muzeja mājaslapā. Bet ja vien ir iespēja, protams, aicinām Skuja Braden veikumu novērtēt klātienē pašā muzeja ēkā, “Purvīša balvai 2021” nominēto mākslinieku kopizstādē.

Izstāde “Samsara” tapusi, atzīmējot Ingūnas Skujas un Melisas Breidenas mākslinieču sadarbības 21 gadu kopš pirmās kopizstādes Rīgā 1999. gadā. Duets aktīvi darbojas gan Latvijā, gan Amerikas Savienotajās Valstīs, izstādoties keramikas mākslas centros Eiropas valstīs, Āzijā un Austrālijā. Skuja Braden darbi atrodas vairāk nekā trīsdesmit kolekcijās Latvijā un visā pasaulē – muzeju krājumos, institūciju un organizāciju kolekcijās. Būdamas feministes, un politiski aktīvas LGBT aizstāves, Ingūna un Melisa asredzīgi piefiksē apkārt notiekošo – cilvēkus un notikumus kultūrā, politiskās pārbīdes un veidu, kā tās atsaucas uz sabiedrību un cilvēku pašu.

Runājot par “Samsāru”, kas ir Purvīša balvai nominētās, grandiozās izstādes nosaukums, tas ir uzteveres fenomens, kura izcelsme ir Indijas un ir izplatīta rindā Austrumu reliģiju. Tās pamatbūtība rodas no mānīgas prāta uztveres, kas rada nepilnīgu priekšstatu par sevi un vada mūs cauri nebeidzamiem esības cikliem iluzorajā samsāras pasaulē. Vienlaicīgi samsāra ir izstādes telpu un uztveres horeogrāfiju organizējošs princips – prizma, caur kuru redzēt un uztvert tandēma materiālā īstenoto.

Mākslinieču duets Skuja Braden nākamgad Andras Silapēteres un Solvitas Kreses kūrējumā pārstāvēs Latviju 59. Venēcijas biennāles mākslas izstādē ar ekspozīciju “Selling Water by The River” – “Tirgot ūdeni upes malā”.