Tiltu starp teātra paaudzēm – vecmeistariem un jauno skatuves mākslinieku – sarunās vienam ar otru un apmainoties domām par kopīgo mīlestību uz teātra mākslu radījis jauns ierakstu cikls “Teātra garša” Radioteātrī. Par ciklu stāsta tā organizētāji aktrise Madara Melne-Tomsone un aktieris Gundars Āboliņš.

"Video un audio ierakstā saruna ir fiksēta, pārējais ir kā satiekas vienas profesijas cilvēki, dažādu vecumu, dažādu paaudžu, dažādu pieredžu, dažādu teātru, ne tikai Rīgas, visas Latvijas. Arī dažādu tautību, kas ir būtiski, jo divas sarunas būs dzirdamas Latvijas Radio 4," iepazīstinot ar ciklu atklāj Gundars Āboliņš.

"Jaunie ļoti daudz nezina, kas pirms viņiem teātrī ir strādājis, ko spēlējis, kāds teātris bijis, nav šīs augsnes. Tā nav viņu vaina, viņi gribētu to apgūt, bet tas ir sarežģītāks jautājums," turpina Gundars Āboliņš.

"Tas, ko dzirdu no jaunajiem kolēģiem, kas tiek aicināti uz šīm sarunām, tur ir tā, kā Gundars saka, ka viņi nezina, un viņi arī atvainojas par to. Es viņiem arī saku, ka tā nav jūsu vaina. Bija kaut kāds brīdis mūsu vēsturē, kad vecākā paaudze daudzos teātros devās izdienas pensijā un palika vairāk vidējais vecuma posms. Un bija izteikts jaunības kults teātrī, man šķiet," vērtē Madara Melne-Tomsone.

Viņa arī meklējusi aktierus filmām un kad bijis jāmeklē mazāk zināmi aktieri vecāki par 50 gadiem, informācija teātru mājaslapās liecina, ka štatā ir ārkārtīgi maz vecāko paaudžu aktieru.

"Latvijā vecākā gadagājuma aktieri ir mazāk, lomas viņiem ir mazāk, vairāk tiek ekspluatēta jaunība. Tas nav slikti, bet ir ar ko salīdzināt, skatoties izrādes ārzemēs," vērtē Madara Melne-Tomsone.

Arī Gundars Āboliņš piekrīt, ka pamanījis jaunības kultu Latvijas teātros, tāpēc šīs sarunas ļaus ieklausīties aktieros, kas dzīvo no pensijas, nekurn par dzīvi, seko visam, bet ne vienmēr tiek uz izrādēm, jo reizēm kautrējas palūgt kādu ielūgumu. Un tie nemaz nav sirmi vecīši. Viņš min, ka no sava kursa ir vienīgais aktieris, kurš teātrī ir štata aktieris. Tāpēc šo sarunu mērķis ir neformālā gaisotnē atklāt pieredzi. Bijuši gan jaunākās paaudzes kolēģi, gan pieredzējušie, kas bijuši jāiedrošina piedalīties sarunā.

Pirmā saruna šovakar pulksten 22.05, sarunāsies aktieri Ausma Kantāne un Gerds Lapoška.

Sarunas notiek teātra aizkulisēs, dekorāciju noliktavā, kur iekārtota neliela istabiņa. To izveidot palīdzējusi scenogrāfe Paulīne Kalniņa.