Godinot dzejnieku Māri Čaklo (1940-2003) 80 gadu jubilejā, rokgrupa “Pērkons” šoruden vairākās Latvijas koncertzālēs skatītājiem piedāvās koncertprogrammu “Cilvēk, Tu esi!” ar divu rokmūzikas lieldarbu atjaunojumiem.

Koncertos skanēs Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna 1984.gada rokoratorija “Kā jūra, kā zeme,

"Mūsu galvenais motīvs, kāpēc vēlējāmies atjaunot šo skaņdarbu un Jura Kulakova rokoperu "Čigāns sapnī", ir Māris Čaklais. Dzejnieks, ar kura dzeju ir vairākas paaudzes uzaugušas Latvijā, viņš neatkārtojams un mums ļoti tuvs," raidījumā Kultūras Rondo par rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” (1984.) atdzimšanu stāsta viens no komponistiem, mūziķis Juris Sējāns.

To, ka vēlas šos skaņdarbus atjaunot un atskaņot, godinot Māri Čaklo, mūziķi nolēmuši jau pagājušā gada rudenī.

Rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” vēsture saistīta ar grupas “Pērkons” aizliegšanu un atgriešanos uz skatuves.

"Tas notika 1983. gadā, "Pērkons" tikai aizliegts, nedrīkstējām vairs kāpt uz skatuves, bet jaunieši to izturēt nevarēja. Domājām, kādi varianti, kā lai tiek atpakaļ uz skatuves. Ienāca prātā, kā jāiet pie mūsu drauga, mūsu guru gan toreiz, gan šodien, Imanta Kalniņa pēc padoma, jo viņa arī dzīvē bijis periods, kad viņa grupa "2XBBM" tikai aizliegta pēc Ogres koncerta. Viņš saprata, kā mēs jūtamies, un, protams, gribēja palīdzēt," atminas Juris Sējāns.

Mūziķi bija cerējuši, ka Imants Kalniņš iedos jaunu skaņdarbu, varēs spēlēt skatē vai kādā festivālā un "mēģināsim kārpīties atpakaļ uz skatuves". 

"Viņš piegāja pie grāmatplaukta, izvilka Māra Čaklā dzejoļu krājumu un teica, te ir viena kolosāla poēma, poēma balsīm, kolosāls teksts, komponējam kopā. Tas bija pamudinājums un liels uzdevums, jo teksts ir ļoti iespaidīgs," atzīst Juris Sējāns.

Visi trīs - Imants Kalniņš, Juris Kulakovs un Juris Sējāns - sadalījuši dzejoļus un katrs komponējis. Pēc tam satikušies un salikuši kopā.

Rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” pamatā ir Māra Čaklā 1981.gadā sarakstītā “poēma balsīs” ar tādu pašu nosaukumu, kas iekļauta 1982.gadā izdotajā dzejoļu krājumā “Kurzemes klade”. Oratorija tapa, kad tolaik aizliegtais “Pērkons” vērsās pie komponista Imanta Kalniņa ar aicinājumu radoši sadarboties, un tās mūzikas autori ir Kalniņš, Kulakovs un “Pērkona” basģitārists Juris Sējāns. Ar šo rokoratoriju “Pērkons” 1984. gadā atgriezās uz skatuves, gūstot milzīgus panākumus pašdarbnieku republikāniskajā skatē Liepājā, kā arī pēc tam dodoties tūrē pa Latviju ar koncertprogrammu, ko veidoja šī oratorija un Imanta Kalniņa rokopera “Ei, jūs tur!”.

Pēc tam tika nolemts skaņdarbu ierakstīt. Tam speciāli tika uzbūvēta studija Imanta Kalniņa dzīvoklī. Ieraksts tika iemūžināts magnetofona lentēs.  1994.gadā rokoratorija tika izdota audiokasetē, 2007.gadā apgāds “Antava” izdeva CD. 

Drīzumā klājā nāks rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” ieraksts skaņuplatē. Vinila plates izdevumam ierakstu restaurēja Mārtiņš Krastiņš.  

"Jāpaiet bija 40 gadiem, kad sapnis par plati ir piepildījies. Lielu darbu ielika Mārtiņš Krastiņš," atzīst Juris Sējāns.

Otrs koncertam izraudzītais darbs - Jura Kulakova rokopera “Čigāns sapnī” - tika iestudēta 2002.gadā Daugavpils teātrī Harija Petrocka režijā. Poēmu mistēriju “Čigāns sapnī” Māris Čaklais rakstīja vairāku gadu garumā, un tā ir viens no pēdējiem dzejnieka darbiem.

Koncertprogrammas īpašie viesi būs grupas “Instrumenti” dalībnieks Reinis Sējāns, Latvijas Nacionālā teātra aktieris Egils Melbārdis, mūziķe, avangarda māksliniece Elizabete Balčus un mūziķe Maija Sējāne.

Koncerti paredzēti 17.oktobrī Rīgā, VEF Kultūras pilī, 1.novembrī – Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”, 15.novembrī – Vidzemes koncertzālē “Cēsis” un 21.novembrī – Ventspils Teātra namā “Jūras vārti”.

Detalizētā par koncertprogrammu "Cilvēk, Tu esi!" var lasīt internetā.