Šodien, 7.augustā, sākas Valmieras vasaras teātra festivāls, kas ilgs līdz svētdienai. Liela slodze, kas sniedz satikšanās prieku ar teātra kolēģiem - tā atzīst dalībnieki.

Festivāla programma kā allaž plaša un pārsteigumiem bagāta gan ar izrādēm, kas pēc festivāla atgriezīsies uz teātra skatuves, gan tādas, kuras iespējams piedzīvot tikai konkrētajā vietā - Valmieras estrādē, futbola stadionā vai nama pagalmā.

Kopā ar festivāla direktoru Reini Suhanovu Kultūras Rondo dažas dienas pirms festivālā apbraukāja vietas, kurās top Valmieras vasaras teātra festivāla izrādes, viena no vietām ir Valmieras pilsētas estrāde.

Uz nelielas platformas estrādes solu rindu vidū rit mēģinājums izrādei par evolūciju vienā daļā „aSapiensi”, kurā piedalās ne tikai teātra apvienības „ESARTE” aktieri, bet arī topošie laikmetīgās dejas horeogrāfi un ne tikai.

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā notiks Ingas Tropas izrāde-instalācija. Reinis Suhanovs ir priecīgs, ka šogad atkal pieteikušies daudz brīvprātīgo, bez viņiem festivāls nebūtu iespējams. Vairāki brīvprātīgie palīdz tapt Ingas Tropas izrādei - instalācijai „Vijolīšu apsēstība”, kad viņiem dots uzdevums varam aprunāties par ieceri, ko palīdz īstenot plaša radošā komanda, arī mākslinieks Miķelis Fišers.

Kustības un skaņas izrāde „Satikt” notiek angārā līdzās Dizaina un mākslas vidusskolai. Tās autori un izpildītāji ir horeogrāfi Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants, piedaloties divām etnomuzikoloģēm Dārtai Dravai un Ilzei Amandai Zakrevskai. Izrādes dramaturģiskā materiāla pamatā ir lietuviešu sutartiņu dziedāšanas tradīcija.

Esmu Beātes ielas 12. nama pagalmā tiks rādīta Mārtina Makdonas melnā komēdija „Inišmoras leitnants” ar Valmieras teātra aktieru piedalīšanos. Iestudējumu veido Mārtiņ's Eihe, tas bijis iecerēts Valmieras teātra repertuārā martā vai aprīlī, tagad pirmizrādi piedzīvos Valmieras vasaras teātra festivālā.

Valmieras 2. vidusskola sporta laukum'a režisors Valters Sīlis iestudē izrādi par futbolu „Uzvara ir mirklis”. Izrāde stāstīs par spēli Stambulā 2003.gadā, kad Latvijas un Turcijas futbola izlases spēli noslēdz ar rezultātu 2:2.

Dīvaliņa pļavās šogad atradīsies festivāla informācijas centrs, bet ik vakaru te notiks distancēšanās disko ar dažādu Latvijas teātru aktieru izvēlētu mūziku un sarunām. Daļa pļavas jau ieguvusi savu vizuālo ietērpu, pārējais lietainajā dienā top Valmieras teātrī, te rosās augstskolas RISEBA īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides vasaras skolas dalībnieki. Te arī vasaras skolas vadītāja Dina Suhanova un pasniedzēja Arnita Melzoba, kā arī vasaras skolas dalībniece Elena Šopiak.

Festivālā daudzveidībā iederas arī objekts „Debesskrāpis”, tā ir pamesta sarkana ķieģeļa ēka ar aizsistiem logiem un durvīm. Bet iepazīst dažādas vietas Valmierā palīdz laiska klausāmizrāde ar ekskursijas elementiem „Tour de Valmiera”, ko veidojuši Ance Strazda un Klāvs Mellis no Kvadrifrona.

Ja parasti festivāla laikā reklāmas stendi izvietoti pilsētā redzamās vietā, šogad viss ir izkliedētāk, nomaļāk, taču atklāšanas prieku tas noteikti nemazina.