Suminām aktrisi Veru Singajevsku simtajā dzimšanas dienā, kopā ar viņas dēlu aktieri Gundaru Āboliņu, klausoties ierakstus no Radioteātra arhīva. Kā arī fragmentus no sarunas ar Veru Singajevsku, kad Kultūras rondo pie aktrises viesojās viņas 90. dzimšanas dienā.

Daudziem Vera Singajevska ir Radio balss, kas lasa pasaciņas, dzied mīļas dziesmiņas, kas varbūt radījis ilūziju, ka arī saviem dēliem lasījusi, dziedājusi.

"Pieņemu, ka daudziem tā šķiet. Mums bija normāla ģimene, kurā tēvs, māte un divi nepaklausīgi bērni. un omamma," bilst Gundars Āboliņš. "Šad tad šo to lasīja priekšā. Piemēram, lasīja priekšā Karlsonu, pirms izrāde laikam bija iecerēta.

Es atceros, mēs sēdējām pļavā pie Mellužu stacijas. Pļaviņa bija pie dzelzceļa, starp to vietu, kur mēs dzīvojam, starp Dārzu ielu un staciju. Flaneļa deķītis bija izklāts, un tur mēs gājām, tad mammai tā grāmata bija jālasa un viņa lasīja mums priekšā Karlsonu. Nu tad gan mēs smejamies visi. No sirds." 

"Parasti jau vienmēr kaut kā iegadījās vakarā izrāde vai mēģinājums. Atsevišķi jubilejas bija tās apaļās - 50 gadu, 60, 70, 75 laikam arī," vaicāts par mammas dzimšanas dienas svinēšanas tradīcijām, stāsta Gundars Āboliņš. "Tad jau sabrauca klases biedrenes un sanāca un radi un draugi no Latvijas laukiem, ar kuru atbalstu arī mēs dzīvojām. Es nedomāju kaut kādu materiālu atbalstu. Kaut gan vienreiz viņai cūku viņai uzdāvināja. Dzīvu sivēnu uzdāvināja. Tas bija 50 gadu vai 60 gadu jubilejā, un nosauca par Austru."

Bet dzimšanas dienas svinēšanas Verai Singajevskai bijušas spontānas.

"Tur bija kā laika apstākļi. Apmēram pirms kādai nedēļai pirms tās svinību dienai viņa teica, ka neko nevajag, lieciet man visi mierā, es neko negribu, neko nevajag. Lieciet man mieru, viss," stāsta Gundars Āboliņš "Nu tad kādu nedēļu pirms tam viņa teica, nu kā tad būs? Konjaciņš būs, sarūpēsi man? Atnāks kāds, ja nu gadījumā atnāk kāds..."

Latvijas Radio 1 programmā maija svētdienās, 7.un 14. maijā, Radioteātrī bērniem klausīsimies ierakstus no Radio arhīva, kuros galvenā varone ir Vera Singajevska.  Dzirdēsim raidlugu „Mazais Nikolā”, Vera Singajevska lasīs arī Renē Gosinī stāstus "Puķu pušķis" un "Atzīmju grāmatiņa". Skanēs bērnu dziesmas, kuras  dzied visiem iemīļotā aktrise.