Tām ir vairākas acis, tām ir svarīgs tīrs ūdens un ārpus tā, ka cilvēki tās uzskata par nepievilcīgām asinssūcējām, tās ir lielisks ūdens tīrības indikators. Tās ir dēles. Par šo radījumu dzīvi, spēju ilgstoši iztikt bez barības un pielietojumu veterinārmedicīnā Kustoņu pasaulē stāsta bioloģijas zinātņu doktors Mārtiņš Kalniņš un veterinārārste Sintija Pakalne.
Kā attaisnojums šī raidījuma izvēlētajam kustonim citāts no žurnāla „Ilustrētā Zinātne šī gada jūlija numura: “…daudzi pievilcīgi un pūkaini zīdītāji ir iemīļoti dzīvnieki. Tos redzam televīzijā un bērnu grāmatās. Taču patiesie varoņi ir nenogurdināmi darboņi, kam ir vienalga, ka daba tiem ir piešķīrusi mazāk glaimojošu izskatu.”
Šķiet rakstā par glumiem ļoti nepievilcīgiem tārpiem, kas uzlabo augsni, par plikpauraino putnu marabu, kas ir dabas sanitārs, vēl par citiem bubuļiem, kas dabā ir ļoti noderīgi, iederētos arī dēles - starp citu nebūt ne tik neglīti radījumi. Ja jums ir izdevība, palūkojiet mūsu ūdeņos mītošo medicīnas dēli, muguras raksts tai ir kā Zemgales tautastērpa brunči. Tiesa, ir arī nepievilcīgāka izskata dēles, tādi lieli, melni, gareni pikuči, bet labā ziņa ir tā, ka tādiem baiseļiem mūsu asinis neinteresē.
Pasaulē ir sastopamas aptuveni 400 dēļu sugas, no tām Eiropā - 86 un Latvijā līdz šim konstatētas 17 sugas, bet, kā bilst Mārtiņš Kalniņš, tad vēl varētu būt kādas septiņas neatklātas sugas. Medicīnas dēle vairākās Eiropas valstīs ir vai nu izzudusi vai uzskatāma par retu, apdraudētu un aizsargājamu sugu.
Viens no iemesliem, kāpēc mums dēles netīk, ir bailes tikt inficētiem ar slimībām, taču Mārtiņš Kalniņš bilst, ka biežāki infekciju pārnēsātāji ir suņi, kaķi, vistas, cūkas, vienvārdsakot, dēles ir baciļu nesēju topa pašā apakšgalā. Kā jau sākumā tika minēts, dēles ļoti jūt ūdens sastāvu un tieši tāpēc šie radījumi ir vērtīgi kā ūdens tīrības indikatori.
Dēles izmanto arī medicīnā, tās izdala hirudīnu, vielu, kas kavē asins sarecēšanu un to lieto gadījumos, lai novērstu asins sabiezināšanos, kā arī pie dažādām tūskām un traumām. Un šo medicīnas nozari – hirudoterapiju izmanto gan cilvēku gan arī dzīvnieku ārstniecībā.
”Tie ir mazi vampīriņi, kas mums palīdz,” tā ar smaidu saka veterinārārste Sintija Pakalne, kura dēles liek suņiem un kaķiem.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X