Ja  pasaulē ir kāds paaugstinājums, kur var uzkāpt, tad tas domāts ir kazai - par to droši vien ir pārliecināti šie lopiņi, kuri ļoti labprāt pārbauda visādus šķēršļus, spraugas un vietas, kur varētu ielīst, uzkāpt, iespraukties. Kādā no iepriekšējiem  raidījumiem skanēja ziņa, ka lapsas ir dzīvnieku pasaules augstlēcēji - tās spēj pārvarēt divus metrus augstu barjeru. Kazas neatpaliek no šiem plēsējiem un arī  spēj pārlekt pāri tādam augstumam. Kazas ir pirmie mājdzīvnieki, ko cilvēki pieradināja pirms aptuveni 10 tūkstošiem gadu. Kaza ir minēta Bībelē, Vecajā Derībā, ka grēku izpirkšanas upuris, sengrieķu teikās varam lasīt par to, ka Zevs bērnībā barots ar dievišķās kazas Amaltejas pienu.

Kazādas maisos agrāk pārvadāja vīnu un ūdeni,  tāpat  no šo dzīvnieku ādas gatavoja pergamentu, ko izmantoja rakstīšanai. Pasaulē ir aptuveni 210 mājas kazu šķirņu.. Tās baltās, ko šobrīd  aprunājam, ir Zānes kazas -  pasaulē  populārākā  piena  kazu šķirne, kas  gadā dod  aptuveni tonnu piena. 

Kazām ir pamatots iemesls aizstāvēt savu viedokli un darīt tā, kā tās grib. Ja reiz šis dzīvnieks ir pieminēts Skandināvu mitoloģijā,  islandiešu sāgās  kur  kaza Heidruna, ēd pasaules koka Igdrasila lapas un pēc tam ar savu medalu mielo kritušo karotāju dvēseles, kas mīt Valhallā, tad  šim radījumam ir visas tiesības justies kā pasaules Kazai.  

Raidījumā runājam par šiem gudrajiem, ziņkārīgajiem un ļoti jūtīgiem dzīvniekiem. Klausieties, kad kazām deg ragi, kāds āža odekolons pievilina kazu mātītes un kāpēc kazām jāēd salmi. Ar kazu dzīvi iepazīstina Latvijas Kazkopības biedrības valdes priekšsēdētāja un zemnieku saimniecības „Bērzi” vadītāja Kristīne Piliena (attēlā).