Rīgas Ekonomikas augstskolā šodien prezentēs jaunāko Baltijas valstu ēnu ekonomikas indeksu. Rīgas ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka intervijā Latvijas Radio raidījumam Labrīt atzina, ka tendence nav pozitīva, ēnu ekonomika aug gan Latvijā, gan pārējās Baltijas valstīs. Latvijā tā joprojām ir vislielākā Baltijā.

Sauka teica, ka ēnu ekonomikas galvenais dzinulis ir aplokšņu algas. Pērn tās pieauga par procentu - no 22,3 līdz 23,5%. Kopš 2012. gada, neraugoties uz dažādiem pasākumiem, nav izdevies ēnu ekonomiku būtiski mazināt. Aizvadītajā gadā ēnu ekonomikas pieaugumu daļēji ietekmēja arī neskaidrā situācija ar Covid-19, jo daļa uzņēmēju pietaupīja naudu, neziņa par nodokļu politikas izmaiņām, mazā uzticība politikas veidotājiem, korupcijas skandāli un komunikācija ar sabiedrību.

Sauka uzskata, ka ar represīvām metodēm ēnu ekonomiku neizdosies apkarot. To mazināt varētu ilgtermiņā ar caurskatāmas, godīgas un efektīvas valsts pārvaldes palīdzību veicinot uzņēmēju vēlmi maksāt nodokļus.