Vieta cilvēkiem, kuri dzīvē vēlas pārmaiņas un grib līdzdarboties labākas pasaules radīšanā – tā par nesen izveidoto Dzīves kvalitātes dizaina institūtu "Viskaļi" saka viena no tā līdzdibinātājām Zane Ruģēna.

Institūta izveide ir viens no biedrības "Free Riga" projektiem, kas jau aptuveni septiņus gadus nodarbojas ar tukšu ēku atdzīvināšanu, atverot tās dažādām radošām darbībām. 

"Viskaļi" mitinās milzīgas platības ēkā Čiekurkalnā, pie Ķīšezera, kur savulaik atradās Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte. Šobrīd jau tajā darbojas aptuveni 60 rezidentu, aizņemot pusi no visām ēkā esošajām telpām, pārējās vēl gaida savus iemītniekus.

Ēkas ārpusē par tās kādreizējo saturu liecina uz sienas redzamais panno ar aviācijas simboliku padomju laika garā. Ēka celta kā militārās aviācijas institūts, pēc tā likvidācijas kādu laiku tajā darbojās Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte. Tagad – kādu laiku tukša stāvējusī ēka – nodota biedrības "Free Riga" pārvaldībā. Tā ir ļoti milzīga - 170 metru gara, tās platība – 15 000 kvadrātmetru.

Foajē satiekamies ar vienu no "Viskaļu" komandas vadītājiem Kasparu Lielgalvi, dodamies uz ēkas 4.stāvu, kur tieši tobrīd notiek vadības komandai domāta nodarbība. Tajā klātesošie iepazīst četrus cilvēku tipus un pēc dažādiem parametriem nosaka savējo.

Tā ir vērtīga lieta, lai komanda varētu labi sastrādāties un nesen uzsāktajam ''Viskaļu'' projektam tas ir ļoti svarīgi. Nodarbības pauzē ar vadības galvenajiem cilvēkiem – Kasparu Lielgalvi un Zani Ruģēnu dodamies runāties uz vienu jau ļoti labi apdzīvotu telpu ēkas 1.stāvā.

"Viskaļi" darbību uzsāka pērnā gada rudenī, un tagad tajā ir jau aptuveni 60-it rezidentu, kas iekārtojuši savas darbnīcas, studijas, laboratorijas, ražotnes un ofisus un pārstāv ļoti dažādu nozaru spektru. Ēkā satieku arī vienu no rezidentiem – jaunuzņēmēju Sandri Mūriņu, kurš veido Scent Camera vai Smaržu kameru, kas ir mobila ierīce, ar kuras palīdzību var ierakstīt, uzglabāt un izsmidzināt ierakstītās smaržas.

Pati tehnoloģija neesot nekas jauns, bet – ja Smaržu kameras veidotājiem viss izdosies kā plānots, tad viņi būs pirmie pasaulē, kas izgudrojuši jebkuram cilvēkam nopērkamu, mobilu ierīci, iespējams, ka tā būs nopērkama jau nākamgad.

Plašāk par smaržu kameras izveidi var uzzināt raidījumā Zināmais nezināmajā.