26. janvārī aprit 100 gadu kopš Latvijas Republikas starptautiskās atzīšanas "de iure", un Valsts prezidenta kanceleja vēsturisko notikumu godinās ar vairākām aktivitātēm.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (Jaunā Vienotība) Latvijas Radio raidījumā Labrīt sacīja, ka šī diena ir loģisks noslēgums Latvijas simtgades svinībām. Rinkevičs atgādināja, ka jāapzinās – valsts nevar eksistēt, ja citas valstis to neatzīst. Ministrs sacīja, ka valsti "de iure" atzīst vienreiz un uz visiem laikiem.

Salīdzinot laiku ārlietu jomā pirms 100 gadiem un šobrīd, ministrs sacīja, ka ārējā vide bija vētraina gan toreiz, gan ir tagad.

Komentējot šī brīža aktualitātes, Rinkēvičs norādīja, ja vakcīnas pret Covid-19 nebūs piegādātas savlaikus, Latvija varētu tiesāties ar ražotājiem.

Šobrīd Eiropas Savienībā tiek daudz strādāts, lai piespiestu lielās farmaceitiskās kompānijas izpildīt savas saistības savlaicīgā vakcīnu piegādē, taču nav izslēgts, ka Latvijai būs ar šīm kompānijām jātiesājas, atzīst Rinkēvičs. Sevišķi tas attiecas uz "Astra Zeneca" ražotās vakcīnas piegādēm, par kuru kavēšanos uzņēmums ir brīdinājis Eiropas Savienību.

Rinkēvičs minēja, ka jautājums par tiesāšanos ir jālemj katrai valstij individuāli un Latvijai par to būs jāspriež Saeimā. Ārlietu ministrs uzsvēra, ka robežu slēgšanas jautājums šobrīd nav aktuāls, taču būtu stingrāk jāierobežo ceļošana bez būtiska iemesla.