Ja pirms 20 gadiem lielākā daļa mūsu nācijas nebūtu izšķīrusies par iestāšanos Eiropas Savienībā un mēs būtu palikuši ārpus tās un NATO, ļoti iespējams, ka Latvijā jau sen būtu iebrukusi Krievija. Tādu vērtējumu intervijā Latvijas Radio sacīja bijušais premjers Einars Repše, kura valdības vadīšanas laikā notika referendums.

Viņš vērtēja, ka esam arī palaiduši garām daudz iespēju, jau esot Eiropas Savienībā, bet ir arī daudz pašu nepadarītu darbu.

Tieši pirms 20 gadiem šajā dienā Latvijas iedzīvotāji pulcējās vēlēšanu iecirkņos, lai atdotu savu balsi par vai pret mūsu valsts iestāšanos Eiropas Savienībā. Līdzīgi kā šodien, arī tolaik par sabiedriski un politiski svarīgiem notikumiem bija plašas diskusijas, kurās atbalstošus vai skeptiskus viedokļus publiskajā vidē izteica arī sabiedrība pazīstami cilvēki no dažādām nozarēm. To vidū bija arī Māris Olte un Normunds Skauģis, kuri jau ar 20 gadu distanci paraudzīsies uz saviem argumentiem, balsojot šajā referendumā.

Māris Olte balsoja pret pievienošanos ES, jo Eiropas Savienību neuzskata par perfektu veidojumu. Un arī šodien viņa izvēle varētu būt tāda pati.

Pirms 20 gadiem šajā dienā tautas nobalsošanā "pret " dalību Eiropas savienībā nobalsoja 32%, bet "Par" nobalsoja lielākā daļa vēlētāju - 67%. Normunds Skauģis balsoja par iestāju Eiropas Savienībā. Raugoties šodienas acīm, maiznieks savā izvēlē par Eiropas Savienību nav vīlies.