Baltijas mākslas izstādes atklāšana Grieķijā – šāds neparasts notikums gaidāms šovakar, 31. maijā. Mākslas telpā "State of Concept Athens" durvis ver Latvijas Laikmetīgās mākslas centra veidota izstāde "Neiespējamās tagadnes rēgi", tās kuratore ir Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) vadītāja Solvita Krese.

Solvita Krese:Viens virziens, kāpēc [tas notiek] tieši Grieķijā, ir tāds, ka Iliana Fokianaki, kas ilgus gadus vada mākslas telpu, kas ir viena no pamanāmākajām starptautiskajā arēnā, bija uzaicināta par kuratori izstādē „Survival Kit”, kas notika pirms diviem gadiem, Doma laukumā, bijušajā bankas ēkā.

Solvitas Kreses vadībā izlolotais Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls "Survival Kit", kas radīts 2009. gadā, reaģējot uz ekonomisko krīzi Latvijā, katru gadu māksliniekus aicina iedomāties alternatīvus izdzīvošanas scenārijus mainīgajā pasaulē. Grieķu kuratori Fokianaki Latvijā redzētais tik ļoti iedvesmojis, ka viņa mūsu valsti apmeklējusi vairākas reizes, pētījusi mākslas ainavu. Sekojis piedāvājums Solvitai Kresei savukārt kaut ko no tās atvest uz Atēnām, ņemot vērā arī to, ka Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs jau ilgstoši strādā sociāli atbildīgas mākslas virzienā.

Kas ir Neiespējamās tagadnes rēgi, ko laikmetīgās mākslas valodā grieķu publikai tulkos latviešu kuratore, un kādus māksliniekus viņa ir piesaistījusi šim procesam, jautāju?

Solvita Krese: Sešas mākslinieces, nav mērķtiecīgi izvēlētas tikai sievietes, bet tā ir sanācis, un tas varbūt arī iezīmē kaut kādu domāšanas trajektoriju, ka sievietēm varbūt apkārtējā vide rūp kaut kā vairāk. Bet tas ir tāds spekulatīvs apgalvojums.

Trīs mākslinieces ir no Latvijas - Līva Dudareva, Liene Pavlovska un Linda Boļšakova, vēl - lietuviete Egle Budvitīte (Eglė Budvytytė), igaunietes Kristina Olleka (Kristina Õllek) un Elo Rēta Jerva (Elo-Reet Järv).

Līva Dudareva, kas īstenībā jau ilgāku laiku dzīvo Atēnās, keramikā atdarina koraļļu iežus Bikini atolā Klusajā okeānā, ko iznīcināja un modificēja ASV kodolizmēģinājumos pēc Otrā Pasaules kara. Liene Pavlovska instalācijām izmanto padomju laika enciklopēdiju lappuses, kas sola absurdus un nesasniedzamus tautsaimniecības sasniegumus, un ir pilnas ar uzvalkos tērptu vīriešu fotogrāfijām, kuri grasās tos ieviest dzīvē. Bet Linda Boļšakova veido videoperformanci par klinti, kas iesprostota urbānajā vidē pilsētas centrā, stāsta kuratore Solvita Krese . Egle Budvitīte savukārt filmā kopā ar laikmetīgajiem dejotājiem pievēršas izmaiņām Kuršu kāpu ainavā, bet Kristina Olleka pēta Baltijas jūras ekoloģiskos procesus, īpašu uzmanību veltot zilaļģēm, ko lielā pudelē vedusi arī izstādīt Grieķijā.

Kuratores lielākais sagādātais pārsteigums ir jau 2018.gadā mirušās igauņu mākslinieces Elo Rētas Jervas darbi, viņa padomju gados iztiku pelnīja ar ādas grāmatu vāku un lādīšu veidošanu, un arī Igaunijā bija aizmirsta līdz pavisam nesanam laikam.

Izstāde Neiespējamās tagadnes rēgi Atēnās būs aplūkojama līdz 28.jūnijam. LLMC komanda jau ir sākusi gatavoties septembrī paredzētajam, pēc skaita jau piecpadsmitajam "Survival Kit" festivālam, kas somu kuratora Jusi Koitela (Jussi Koitela) vadībā apdzīvos Vecrīgu un Pārdaugavu.