Japāna ir pasaules trešā lielākā ekonomika un viena no ietekmīgā G7 valstu kluba dalībniecēm. Neraugoties uz to, ka tā atrodas ļoti tālu no Eiropas, kas pašlaik piedzīvo Krievijas izraisītu karu, Japāna ir sniegusi lielu atbalstu Ukrainai un ir pievienojusies sankcijām pret Krieviju. Krievija ar savu rīcību grauj starptautiskās kārtības pamatus, bet pasaulei ir jāturpina atbalstīt Ukrainu, tā intervijā Latvijas Radio saka Japānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jasuši Takase.

Krievija jau ceturto mēnesi izvērš neizprovocētu karu Ukrainā. Kā Japāna vērtē Krievijas rīcību?

Jasuši Takase: Mēs to redzam kā skaidru un ļoti nopietnu starptautisko tiesību pārkāpumu, kas iedragā starptautiskās kārtības pamatus. Šis karš apdraud ne tikai Eiropas, bet visas pasaules un arī Āzijas reģiona drošību un stabilitāti. Japānas premjerministrs Fumio Kišida nesen sacīja, ka starptautiskā sabiedrība atrodas vēsturiskās krustcelēs. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai tādas līdzīgi domājošas valstis kā Japāna un Latvija cieši sadarbotos. Mēs nedrīkstam pieļaut nekādas vienpusējas darbības, kas ar spēku mēģina mainīt „status quo” jebkurā vietā pasaulē. Lai aizsargātu un nostiprinātu noteikumos balstītu, brīvu un atvērtu starptautisko kārtību, Japāna rīkosies vienoti ar saviem starptautiskajiem partneriem, tostarp Latviju.

Mēs daudz esam dzirdējuši par rietumvalstu humāno un militāro palīdzību Ukrainai. Kādu palīdzību Japāna ir sniegusi Ukrainai?

Jasuši Takase: Japāna ir kopā ar Ukrainu un ukraiņu tautu. Mēs uzskatām, ka starptautiskajai sabiedrībai ir jāturpina efektīvi palīdzēt Ukrainai. Japāna līdz šim ir sniegusi Ukrainai ārkārtas humāno palīdzību 200 miljonu ASV dolāru apmērā, lai aizsargātu cilvēkus Ukrainā un kaimiņvalstīs. Mēs arī sniegsim 600 miljonu ASV dolāru vērtu finansiālo palīdzību Ukrainas ekonomikai. Bet mēs nesniedzam tikai finansiālu un ekonomisku palīdzību Ukrainai. Neraugoties uz to, ka Japāna atrodas tālu no Ukrainas, mēs uzņemam ukraiņu bēgļus. Mūsu ārlietu ministrs pēc pagājušajā mēnesī notikušās vizītes Polijā sev līdzi uz Japānu aizveda 20 ukraiņu bēgļus. Arī mūsu vēstniecība ir izsniegusi vīzas vairākiem ukraiņiem, kuri vēlējās doties uz Japānu.