No augstākā alkohola patēriņa OECD valstu vidū līdz vienam no straujākajiem alkohola patēriņa samazinājumam pasaulē. Kā mūsu kaimiņvalstij Lietuvai izdevies apkarot izplatīto un arī pārmērīgo alkohola lietošanu?

Pirms sešiem gadiem Lietuva ieviesa ļoti bargus alkohola tirgošanas un lietošanas ierobežojumus, un cēla grādīgo dzērienu cenas, kas nesa gaidītos rezultātus. Par to rubrikā “Zeme, kur dzer” stāstīs Vita Anstrate.

Lietuva - tepat kaimiņos – uzskatāma par veiksmes piemēru tam, kā reāli samazināt alkohola patēriņu sabiedrībā. Esot tur, kur Latvija ir tagad, – alkohola patēriņa valstu līderu topa augšgalā – Lietuva rīkojās. Un visai bargi. Tā lēma būtiski celt alkoholam piemēroto akcīzes nodokļa likmi alum un vīnam, tā pat tika dubultota, bet stiprajam alkoholam celta gandrīz par ceturto daļu. Pēc tam aizliedza alkohola reklāmas, atļāva alkoholiskos dzērienus pirkt no 20, nevis 18 gadu vecuma un aizliedza tirgot alkoholu benzīntankos. Un vēl būtiski saīsināja atļauto alkohola tirdzniecības laiku.

Redzams, ka degvielas uzpildes stacijās Viļņā un citviet Lietuvā starp dažādām pārtikas precēm un dzērieniem grādīgo dziru nav. Un to tāpat nav arī aiz kasēm, kur atrodas pārdevēji. Alkoholiskos dzērienus jau vairākus gadus ir aizliegts tirgot degvielas uzpildes stacijās un to teritorijās, būtiski ierobežojot vese-lībai kaitīgo dzērienu pieejamību. Arī Lietuvā alkohola, degvielas tirgotāju nozare draudē-jusi ar tiesvedību, bet tā izpalika.

Tāpat pārtikas veikalos redzam, ka alkohols izvietots atstatus – prom no pārtikas un citām sadzīves precēm. Un būtībā šeit izskatās, kā atsevišķā veikalā. Turklāt mēs neredzam, ka šeit zibētu no reklāmām vai akcijām, kādām citām atlaidēm, kas aicinātu iegādāties vairāk un lētāk.

Un grādīgo reklāmas Lietuvā aizliegtas arī internetā, tostarp sociālo tīklu platformās. Alkoholiskos dzērienus Lietuvā drīkst tirgot vien no desmitiem rītā līdz astoņiem vakarā, bet svētdienās tikai līdz trijiem pēcpusdienā. Tā būtiski saīsinot alkohola tirdzniecības laiku vakaros, no rītiem un brīvdienās.