Preiļu novada Raiņa muzejā „Jasmuižā” šodien vidusskolēniem notiks dzejas dienu radošās darbnīcas „Raiņa dzeja latgaliski”. Darbnīcās būs iespēja iepazīt Jāni Pliekšānu un viņa jaunības literāro devumu, kas kopā ar Valentīnu Lukaševiču tiks atdzejots latgaliski. Jāteic, šo sestdien svinama dižgara 156. dzimšanas diena.

"Jasmuiža" ir vienīgais Raiņa muzejs Latgalē, atrodas Preiļu novada Aizkalnes pagastā, klusā lauku nostūrī, nelielās Jašas upes krastā. Jānis Pliekšāns šeit pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, laikā no 1883.gada līdz 1891.gadam, kad Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns muižu nomāja un tajā saimniekoja. Dzīvojot Latgalē Rainim kļuva tuva gan Latgale, gan arī tās valoda, apliecina muzeja vadītāja Solvita Kleinerte.

Raiņa dzeja, neskaitot dzejoli „Munu jaunu dīnu zeme”, ir bijusi lasāma latgaliski – nav gan skaidru liecību, vai tā ir atdzejota no latviešu valodas vai jau oriģinālā pats Rainis to rakstījis latgaliski.

Atdzejošanas darbnīcu Jasmuižā skolēniem vadīs rakstnieks un literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs. Viņš uzsver, ka atdzejošana attīsta valodu un arī iztēli.