29. septembrī atvēršanas svētkus piedzīvos Daiņa Vuškāna grāmata "Starp ērkšķiem un… zvaigznēm". Autors 90.gadu sākumā bija viens no Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) orķestra dibinātājiem, pēc tam arī tā vadītājs gandrīz 30 gadu garumā. Pa šo laiku piedzīvots ļoti daudz, un tam arī veltīta apjomīgā memuāru grāmata, kas rakstīta četrus gadus. Tā aptver laiku no orķestra dibināšanas līdz Latvijas simtgadei.

 

Skan fragments no albuma "Latvijas kara orķestru marši", ko Nacionālo bruņoto spēku orķestris Daiņa Vuškāna vadībā ierakstījis kā velti Latvijas simtgadei. Ieraksti arī ir viena no orķestra darbības šķautnēm līdzās muzicēšanai militārajās un valsts protokola ceremonijās, defilē programmās, koncertos, festivālos un dažādos citos notikumos. Latvijas militārās mūzikas tradīcijas aizsākās Latvijas pirmās brīvvalsts laikā, 1940.gads to attīstību pārtrauca, un tās atkal atjaunoja 90.gadu sākumā, kad dibināja NBS štāba orķestri. Dainis Vuškāns bija viens no dibinātājiem un pēc tam arī orķestra vadītājs 27 gadus. Tas ir bijis ļoti piepildīts, spraigs un izaicinošs laiks un ar savu pieredzi Dainis Vuškāns tad arī dalās savā memuāru grāmatā.

Pats orķestra pirmsākums ir 1991.gada decembris, kad potenciālie orķestra kandidāti izveidoja nelielu koncertprogrammu, ko cēla priekšā īpašai komisijai, kurā bija tā laika Aizsardzības ministrs Tālavs Jundzis, kā arī kultūras ministrs Raimonds Pauls. Koncerts notika toreizējā Strēlnieku muzejā, kur bija ļoti auksts, tāpēc intonēt uz pūšaminstrumentiem bija visai sarežģīti, bet komisija sniegumu tomēr novērtēja atzinīgi.

Jau 1.februārī sekoja arī pirmā uzstāšanās lidostā "Rīga", kad padomju muitas punktu svinīgā ceremonijā pārņēma Latvijas muitnieki. Orķestris pirmo reizi tad spēlēja tik tikko izsniegtajos formas tērpos un ne visi bija paspējuši sakārtot frizūras pēc militāriem standartiem. Par šo notikumu liecina arī kāda vēsturiska fotogrāfija.

27 gadus vadot orķestri, piedzīvots ļoti daudz, arī brauciens uz Afganistānu ar mazo orķestra sastāvu, kur tas uzstājās Latvijas un arī citu valstu karavīriem. Spilgtā atmiņā arī pāvesta Jāņa Pāvila II sagaidīšana lidostā, kur uzrunu laikā visus pārsteidza ārkārtīgi spēcīga lietusgāze

Dainim Vuškānam īpaši sirsnīgas atmiņas par aktiera un strēlnieka Ēvalda Valtera 99. un 100.jubileju, kurās arī muzicēja orķestris.

Grāmatas nosaukumu "Starp ērkšķiem un … zvaigznēm" Dainis Vuškāns komentē tādējādi, ka mūziku, kas ir radošais spēks, dažkārt ir grūti savienot ar armijas bezierunu disciplīnu, tāpēc vidusceļš mēdz būt šaurs un ērkšķains, bet zvaigznes ir mūzikas spēja iedvesmot, aizkustināt un piepildīt ar patriotisma jūtām.