Saeimai vēl būs jāsaka galavārds par obligāto vakcināciju dažās profesijās strādājošiem. Valdības iecerētie likuma grozījumi vakcinācijas jautājumos nav pretrunā ar Satversmi, tie ir samērīgi, Latvijas Radio raidījumā Labrīt sacīja konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars, kurš uzskata, ka detaļas ir atrunātas pietiekami plaši.

Par vakcinācijas neveikšanu nedrīkst draudēt ar atlaišanu, tā savukārt intervijā Latvijas Radio sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars, norādot, ka ZZS neiebilst pret vakcināciju, bet demokrātiskā valstī ir jāciena visu cilvēku viedokļi.

Viņaprāt, pasaules piemēri parāda, ka brīvprātības princips un skaidrošana par vakcināciju dotu lielāku rezultātu. Tavars sacīja, ka patlaban sabiedrības grupas tiek pretnostatītas, jo ir dažādi argumenti, kāpēc cilvēki nav gatavi vakcinēties.

Pats Tavars norādīja, ka ir vakcinējies veselības vārdā, pie tam viņš ir publiska persona, kurš daudz tiekas ar citiem un nevēlas apdraudēt citus. ZZS līderis sacīja, ka opozīcija ir gatava vākt Saeimas deputātu parakstus, lai apturētu likuma grozījumus par Covid-19 sertifikāta pieprasīšanu noteiktās nozarēs un sāktu referenduma procedūru. Process ir sarežģīts, sacīja Tavars, taču viņš nepiekrīt, ka šādi opozīcija vilcina laiku. Taču ja sabiedrību šis jautājums satrauc, tā nobalsos, ja nē, tad nenobalsos, sacīja Tavars.

Kaut gan ZZS valde ir lēmusi par vienotu nostāju šajā jautājumā, Latvijas Radio zināms, ka ne visi deputāti piekrīt šīs procedūras uzsākšanai. Piemēram, bijušais premjers Māris Kučinskis Latvijas Radio Ziņu dienestam apliecināja, ka viņš savu parakstu zem šīs prasības neliks.

Valdība ir sagatavojusi likumprojektu, kurš paredz, ka darba devējiem būs tiesības atbrīvot no amata darbinieku, kurš līdz 15.septembrim nebūs ieguvis Covid-19 sertifikātu, tāpat lemts, ka vakcinēšanās būs obligāta ārstniecības, sociālās aprūpes, izglītības un citās iestādēs. Par šiem likuma grozījumiem vēl būs jābalso Saeimai.

Vairākas opozīcijas partijas jau paziņojušas ka obligāto vakcināciju neatbalstīs un pauž pārliecību, ka tādas ieviešana būs pretrunā ar satversmi. Savukārt Saeimas deputāts Aldis Gobzems ir nosūtījis Centrālajai vēlēšanu komisijai iesniegumu, rosinot sākt parakstu vākšanu referendumam par vakcinācijas brīvprātības noteikšanu Satversmē. Opozīcijas deputāte Stepaņeko sola savākt vismaz 34 Saeimas deputātu parakstus, lai panāktu, ka Valsts prezidents likuma izmaiņas neizsludina, ko līdzīgu sola darīt arī Zaļo un Zemnieku savienība.