Vai finanšu ministram Jānim Reiram taisnība, ka Latvijā bezdarbs pieaug stipri lēnāk nekā pārējās Baltijas valstīs? Vai Nils Ušakovs nezina vēsturi, rakstīdams, ka Staļina režīms Latvijā iznīcināja mazāk cilvēku nekā pašreizējā vara? Un kā internetā darbojas anonīmas lapas, kas aizstāv vienu politisko spēku, nomelnojot citus?

Evita Puriņa, "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" redaktore stāsta par šā mēneša dezinformāciju publiskajā telpā.

Sākumā par to, kādus vēstījumus par Latvijas vēsturi saviem cienītājiem nodod bijušais Rīgas mērs, tagad Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs.

Ušakovs ikdienā aktīvi komunicē sociālajā tīklā "Facebook", kur viņam ir ap 200 tūkstošiem sekotāju. Viens no “Saskaņas” līdera nesenajiem ierakstiem vēsta: “Pat Staļina režīms nav iznīcinājis tik daudz Latvijas tautas, cik mūsu gādīgie, gudrie un drosmīgie varas pārstāvji.”  

Kā izteikuma autors norādīts bijušais Rīgas domes deputāts Imants Keišs. Keišs pēc izslēgšanas no Jaunās konservatīvās partijas rindām kļuva par "Saskaņas" atbalstītāju un tika iekļauts arī tās sarakstā gaidāmajām Rīgas domes vēlēšanām.

Jautāju Ušakovam, vai viņš tiešām domā, ka cilvēku nogalināšanu un masveida deportācijas var salīdzināt ar labākas dzīves meklējumiem. Viņš savu viedokli paust nevēlējās.

Šomēnes analizējām arī to, cik korekti finanšu ministrs Jānis Reirs salīdzina ārkārtas situācijas radītās sekas trīs Baltijas valstīs.

Mediju vidē bieži dzirdama kritika par valsts pārlieku sīkmanīgo attieksmi, nosakot, kuriem uzņēmumiem sniegt un kuriem nesniegt atbalstu piespiedu dīkstāves laikā. Izraudzītos kritērijus Latvijas televīzijas raidījumā 1:1 aizstāvēja finanšu ministrs Jānis Reirs no “Jaunās vienotības”. Viņš uzsvēra, ka dīkstāves pabalstu galvenais mērķis ir nodrošināt, lai cilvēki nenonāk bezdarbā. Tā kā daudziem apgrozījuma nav vispār, uzņēmējiem netiek prasīts piedalīties  pabalstos ar savu daļu un valsts sedz visu. Reirs uzskata, ka šajā ziņā Latvija rīkojusies veiksmīgāk nekā Igaunija un Lietuva, un kā pierādījumu minēja bezdarbu.

Šomēnes arī analizējām, kā internetā tiek veidots atbalsts partijām. Ne vienmēr tas notiek godīgi. Bieži vien - anonīmi un nomelnojot konkurentus. 

Pirms pāris nedēļām Jaunās konservatīvās partijas biroja vadītāja Diāna Baķe sociālajos tīklos ielika saiti uz interneta vietnes Aktualais.info rakstu. Tajā bija pārpublicēts bijušā Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieka Maigura Strīķa vēstījums par valsts dienestu it kā šokējošo darbību. Pētīju, kas ir šī nezināmā interneta vietne, ar kuras rakstiem dalās pārsteidzoši daudz Jaunās konservatīvās partijas biedru un atbalstītāju.