Futbols Latvijā piedzīvo zināmu renesansi – pašreizējie Virslīgas čempioni "RFS" spēlē UEFA Konferences līgā, tur piepildot skatītāju tribīnes "Skonto" stadionā. To pašu pēdējā laikā paveic arī nacionālā izlase, kas pat pret Eiropas futbola pastarīšiem spēj savākt tādu skatītāju skaitu, kāds vēl pirms dažiem gadiem nebija iedomājams. Tomēr nacionālās izlases spēles kopš vasaras sākuma nav pieejamas bezmaksas televīzijas apraidē, bet gan tikai tiešsaistes platformā internetā, kas vismaz daļai skatītāju dažādu apsvērumu dēļ var liegt skatīties Latvijas nacionālās futbola izlases spēles.

Jau kopš jūnija Latvijas nacionālās futbola izlases spēles nav redzamas klasiskajā televīzijas apraidē, bet gan tikai tiešsaistes platformā "Viaplay". Uzņēmums iegādājies tiesības translēt spēles Baltijas reģionā un tādējādi pārraides drīkst organizēt pēc saviem ieskatiem, pakļaujoties valsts likumdošanai. Raidtiesības nozīmē atļauju oficiāli pārraidīt spēles konkrētā reģionā. Translējot spēles tiešsaistes platformā, nav pārkāpti šobrīd aktuālie likumi un Ministru kabineta noteikumi, jo "Viaplay" spēles piedāvā skatīties bezmaksas, pirms Latvijas futbola izlases mačiem reģistrējoties platformas tīmekļa vietnē. "Viaplay" sporta vadītājs Baltijas reģionā Olafs Jākabsons skaidro, ka uzņēmums darbojas pēc biznesa principiem, domājot par savas platformas attīstību.

Jākabsons arī norādīja, ka "Viaplay" gatavo jaunumus, lai skatītājiem atvieglotu maču skatīšanos, taču sīkākas detaļas publiski atklāt viņš pagaidām nevēlējās. Situācija, kad nacionālās izlases spēles nav redzamas televīzijā, bet gan tikai tiešsaistes platformā, nav palikusi bez ievērības – gan jūnijā, gan septembrī par to neapmierinātību pauda daudzi sociālās saziņas lietotņu lietotāji. Situācija neapmierina arī Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP). Padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš norāda, ka tiek gatavotas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, lai futbola un citu sporta veidu Latvijas nacionālās izlases būtu skatāmas bezmaksas televīzijas apraidē 95% valsts iedzīvotāju.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi paredz Latvijas sabiedrībai īpaši svarīgus notikumus, kurus jātranslē bezmaksas televīzijas apraidē – starp tiem ir Dziesmu svētki, Nacionālo bruņoto spēku militārās parādes un vēl vairāki citi notikumi, savukārt sportā šī prasība attiecas uz ziemas un vasaras olimpiskajām spēlēm, pasaules čempionātu hokejā, pasaules kausu un Eiropas čempionātu futbolā, kā arī uz pasaules un Eiropas čempionātiem Olimpiskajos sporta veidos, kas notiek Latvijā. Izglītības un zinātnes ministrijas sporta departamenta vadītājs Edgars Severs skaidro, kādas ir iecerētās izmaiņas šajos noteikumos.

Kā paskaidroja NEPLP vadītājs Ivars Āboliņš, grozījumi jau ļoti drīz varētu nonākt valdības dienaskārtībā.

Severs gan īpaši uzsver, ka mērķis ir parūpēties, lai nacionālās izlases varētu redzēt visi valsts iedzīvotāji, taču kā tas tiek nodrošināts tehniski, par to jādomā raidtiesību turētājam, izvēloties labāko risinājumu gan savām biznesa interesēm, gan arī izpildot noteikumus.

Daudzviet Eiropā nacionālo futbola izlašu spēles translē tieši sabiedriskās televīzijas vai kanāli, kas pieejami visiem iedzīvotājiem, tomēr tas tā nav visur. Arī abās pārējās Baltijas valstīs Lietuvā un Igaunijā spēles translē "Viaplay". Latvijā ilgus gadus bija ierasts, ka nacionālo izlašu spēles Latvijā translē Latvijas Televīzija, tomēr sporta nodaļas vadītājs Andris Ušackis skaidro, ka sabiedriskajai televīzijai kļūst arvien grūtāk konkurēt ar tiešsaistes platformām, kurām ir lielāka finansiālā rocība un iespējas vienlaicīgi translēt vairāk notikumu.