Uzskatot, ka māksla ir gana iedarbīgs veids, kā runāt par pašiem jūtīgākajiem jautājumiem mūsu sabiedrībā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris uzsāk jaunu darbības virzienu. Savā repertuārā tas iekļaus izrādes par politiski aktuālām un sabiedrībā spriedzi raisošām tēmām, ko papildinās vēl arī citi šīm izrādēm veltīti notikumi – diskusijas un izstādes.

Pirmais notikums būs 19. maijā, kad teātrī pirmizrādi piedzīvos Lauras Grozas jauniestudējums "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", tapis pēc Sandras Kalnietes grāmatas motīviem. Tā centrā – deportāciju tēma, kas atšķirīgās sabiedrības grupās arī jau daudzus gadu desmitus ir asu diskusiju cēlonis, kas sakņojas atšķirīgā vēstures interpretācijā.

Nedēļu pirms pirmizrādes notiek iestudējuma ievadpasākums. Teātra direktore Dana Bjorka atklāj jaunu stiklotu teātra galeriju, kurā skatāma mākslinieku "Mareunrol’s" izrādei veltīta mākslas instalācija. Tā raisa asociācijas ar ķīmisko tīrītavu, kurā nodoti notraipīti apģērbi, marķēti ar numuriem, kas līdzinās izsūtīto identifikācijas zīmēm. Melno apģērbu rindai pa vidu ir arī zaļa, grezna vakarkleita, kam būs simboliska nozīme arī izrādē. Instalācija saucas "Attīrīšanās" un aicina uz pārdomām par šī jēdziena daudznozīmību, dažkārt krasi pretējo būtību.

Stiklotajā teātra logā instalācija ir redzama visu laiku, bet ieiet galerijā un to apskatīt skatītāji varēs stundu pirms izrādes. Instalācija ir tikai viens no jaunā iestudējuma pavadošajiem notikumiem, jo būs vēl arī diskusijas.

Neklusēt, bet runāt tieši par pašiem visneērtākajiem jautājumiem – šī ideja pieder teātra direktorei Danai Bjorkai, un viņas izvēle ir arī sākt tieši ar izrādi "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos" pēc Sandras Kalnietes grāmatas motīviem.

Kā režisori uz sadarbību Dana Bjorka aicināja Lauru Grozu, kura uzreiz piekrita, bet tieši Laurai pieder ideja par izrādi pavadošajiem notikumiem.

Pirmā diskusija, ko vadīs filozofs un publicists Igors Gubenko, notiks dažas dienas pēc pirmizrādes, 22.maijā, un būs skatāma arī tiešsaistē.

Galvenajai – Ligitas – lomai izrādē Dana Bjorka uzrunājusi aktrisi Ingu Misāni-Grasbergu. Vienā no galvenajām lomās izrādē redzēsim arī Veroniku Plotņikovu.