No šodienas, 1. marta, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) var iesniegt gada ienākumu deklarācijas, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli par saviem un ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem par medicīnu, izglītību, ziedojumiem, kā arī ilgtermiņa uzkrājumiem trešajā pensiju fondā un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā. VID pārstāvji šogad īpaši aicina uzmanīties no krāpniekiem un atgādina, ka VID nevienam nesūta īsziņas un e-pastus, bet ar iedzīvotājiem sazinās Elektroniskās deklarēšanās sistēmā.

Pērn Latvijas iedzīvotāji VID iesnieguši 1 046 719 gada ienākumu deklarācijas un iedzīvotājiem atmaksāti 287,34 miljoni eiro. VID pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa stāsta, ka šogad nekādu izmaiņu gada ienākumu deklarācijās nav un brīvprātīgi iesniedzamo gada deklarāciju par 2023. gadu varēs iesniegt vēl 3 gadus, tātad laika ir pietiekami un nav jāsteidzas. Ja deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāizdara 3 mēnešu laikā, līdz 1. jūnijam. Ja ienākumi pārsniedz 78 100 eiro gadā, tas ir jāizdara no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam.

Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa stāsta, ka 98% no iedzīvotājiem, kas iesniedz gada ienākumu deklarācijas, to dara elektroniski, VID EDS sistēmā. Šogad iedzīvotājus īpaši aicina uzmanīties no krāpniekiem.

"Cert.lv" IT drošības eksperts Armīns Palms stāsta, ka krāpnieki visbiežāk iedzīvotājiem sūta īsziņu, ka ir problēmas ar gada deklarāciju, jāveic kādi papildinājumi un jāuzklikšķina uz piedāvātās saites.

Armīns Palms arī aicina iedzīvotājus savus telefonus un datorus pasargāt ar "Cert.lv" izstrādāto bezmaksas DNS ugunsmūri.

Kā liecina Finanšu nozares asociācijas apkopotie dati, šī gada janvārī no Latvijas iedzīvotājiem, kas paši apstiprinājuši maksājumus, izkrāpti 1,5 miljoni eiro. Sagaidāms, ka martā un aprīlī krāpniecības gadījumu skaits varētu palielināties, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.