Dzīvesstāstu sērijā "Bezbailīgie" klajā nācis Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsts "Nakts jau nav tikai gulēšanai". Valentīne Lasmane bija drosmīga pretestības kustības dalībniece un sakarniece vācu okupācijas laikā, kas palīdzēja organizēt bēgļu laivas uz Zviedriju. Vēlāk, jau pati būdama trimdā, viņa bija aktīva cīnītāja pret padomju režīmu. Viņas personība līdz šim bija izmantota kā prototips grāmatā un vairākās filmās, bet nu jaunajā izdevumā par savu dzīvi stāsta viņa pati.

Valentīne Lasmane mūžībā aizgāja pirms diviem gadiem Zviedrijā 102 gadu vecumā.

Arvīda Krieva filmā "Dancis pa trim" latviešu meitenes Sandras tēlā izmantoti Valentīnes Lasmanes dzīvesstāsta motīvi. Tie atrodami arī Arvīda Griguļa propagandiskajā romānā "Kad lietus un vēji sitas logā", pēc kura motīviem filmu savulaik uzņēma Aloizs Brenčs.

Tagad beidzot grāmatā "Nakts jau nav tikai gulēšanai" savu dzīvesstāstu Valentīne Lasmane izstāsta pati. Grāmatā apkopotas viņas rakstītās piezīmes, atmiņas, kā arī intervijas ar viņu, ko vairāku gadu garumā veicis žurnālists Gaitis Grūtups, kurš ir arī grāmatas sastādītājs. To papildina fotoliecības un vēsturisko kontekstu skaidrojošas atsauces, stāsta viens no zinātniskajiem redaktoriem – Kaspars Zellis.

"Ja mēs paskatāmies viņas prototipa izmantošanu dažādi vērtētajos kultūras produktos, tad šī ir lieliska iespēja iepazīt Valentīni tādu, kāda viņa patiešām bija. Atmetot gan šīs savulaik Arvīda Griguļa uzliktās čekas matricas vai varbūt tādu pārāk romantizēto piesitienu Arvīda Krieva filmā. Tik tiešām jāsaka, ka Valentīnes dzīvesstāsts ilustrē ļoti labi 20.gadsimta Latvijas vēsturi, kurā ir bijuši šie te daudzie pagriezieni, viņas stāstā mēs šo vēstures elpu ļoti labi varam sajust," vērtē Kaspars Zeilis.

Grāmata aptver Valentīnes Lasmanes dzīvi no bērnības līdz pat mūža nogalei. Mūžībā viņa devās 102 gadu vecumā, sagaidījusi Latvijas simtgadi.

Bērnībā viņa bija klusa un bailīga, vairāk sapņotāja tips. Jaunībā viņa apzināti mācījās savas bailes pārvarēt un kontrolēt, un tas viņai ļoti lieti noderēja, kad 40.gadu vidū viņa iesaistījās Latvijas Centrālās padomes organizētajā pretestībnieku grupā pret nacistu režīmu. Viņa savā dzīvoklī slēpa un glabāja ieročus, darbojās kā sakarniece, palīdzēja organizēt bēgļu laivas uz Zviedriju. Ne reizi vien šai saistībā piedzīvoja arī ļoti bīstamas situācijas.