Pusgada laikā kopš Krievijas atklātā iebrukuma Ukrainā Latvijas tauta ir kļuvusi patriotiskāka, nacionālāka un gatavāka aizsargāt savu valsti. Tagad mēs labāk apzināmies savas brīvības cenu, intervijā Latvijas Radio sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Viņš uzsvēra, ka Ukrainas kara zīmē aizvadītie seši mēneši ir pilnībā pārmainījuši visu pasauli, it sevišķi Eiropu.

Krievijai nav izdevies sašķelt Rietumu sabiedrību, gluži pretēji - gan NATO, gan Eiropa ir kļuvusi vienotāka, turklāt NATO pat ir ceļā pie divām jaunām dalībvalstīm – Somijas un Zviedrijas.

Mīts par Krievijas armijas visvarenību ir sabrucis, turklāt Ukraina ir parādījusi, ka labāka kara taktika var nest vairāk panākumu par tehnisko pārspēku. Valsts prezidents uzsvēra – kad kļuva skaidrs, ka Krievija nevarēs uzvarēt kara pirmajās dienās, tagad jautājums ir par to, kā karš attīstīsies un kā tas varētu beigties. 

Levits norādīja, ka Latvijas, NATO, Eiropas un rietumvalstu uzdevums ir turpināt palīdzēt Ukrainai, lai tā spētu pretoties Krievijas uzbrukumiem, sniedzot militāro atbalstu un turpinot ekonomisko un politisko spiedienu uz Krieviju.

“Galā ir jābūt Krievijas sakāvei. Tā ir reāla [iespējamība]. Tā ir atkarīga no ukraiņiem un militārās palīdzības,” norāda prezidents. 

Prezidents atzina, ka sabiedrībā no kara Ukrainā ir iestājusies rutīna, bet tas nenozīmē, ka ir samazinājies militārais atbalsts, ko sniedzam Ukrainai, kā arī šie notikumi aizvien nav pazuduši no laikrakstu pirmajām lapām.

Levits sacīja, ka Rietumu uzdevums tagad ir negurstoši turpināt sniegt militāro palīdzību Ukrainai, kā arī palielināt ekonomisko un politisko spiedienu pret Krieviju, nekādā gadījumā neatkāpjoties no sankcijām, par spīti savai atkarībai no Krievijas resursiem.

Komentējot Ukrainā notiekošā kara ietekmi tieši uz Latviju, prezidents atzina, ka šie notikumi ir pielikuši punktu vairākiem ilgi risinātiem jautājumiem, piemēram, esam vienojušies par pilnīgu pāreju uz mācībām valsts valodā, aktualizējuši valsts valodas lomu darba vidē, kā arī atmetuši iecietību pret okupantu pieminekļiem mūsu valstī.

24. augustā aprit seši mēneši, kopš Krievijas armija atklāti iebruka Ukrainā.