Kas atradās ēkā Rīgā, Doma laukumā 8, mājā, kur jau vairākus gadu desmitus mājo Latvijas Radio, pirms te ienācām mēs – radio ļaudis? Kādi izskatījās pirmie radioaparāti un uz kādiem pārkāpumiem pirmais radiotornis rosināja divas studentes? Stāstus par to klausieties jaunajā raidījumā Reiz radio, kur runāsim par senu un ne tik senu mūsu darbavietas – Latvijas Radio vēsturi. Pirmā raidījuma "radio stāstus" stāsta Oļģerts Šusts, Andris Morkāns un Jānis Jansons.

Tā kā šis gads ir deviņdesmitais pēc kārtas kopš skan Latvijas Radio, tad lūkosim, vai, pareizāk sakot, klausīsimies, kas visu šo gadu laikā te ir skanējis. Runājot par radio sākumu, ir jāmin 1924. gada 28  marts, kad Saeimas budžeta komisija nolēma piešķirt 7 miljonus Latvijas rubļu jeb 140 latu radiofona stacijas izveidei. Tā kā Latvijā nebija tik dižu speciālistu radioraidītāju būvē, šo uzdevumu uzticēja Francijas firmai un 1925. gada pavasarī ar kuģi no Francijas ostas Denkerkas atveda antenas mastus un raidītāja iekārtu. To nolēma uzstādīt līdzās jaunajai radiostacijai, kuru tajā pašā laikā iekārtoja Pasta un Telegrāfa virsvaldes ēkā. Un izrādās, ka šīs  antenas ir vilinājušas dažas piedzīvojumu meklētājas. Stāsta Latvijas Radio Mārketinga un pārdošanas daļas direktors Andris Morkāns.

Kamēr torņi vilināja sportiskas studentes, tikām iekštelpās notika paša radiofona  iebūvēšanas darbi. Atmiņu ceļojumā pa radio pirmo ēku dodos kopā ar Radio vēstures pārzinātāju, ilggadīgu mūzikas redakcijas darbinieku Oļģertu Šustu.

„Pirmais radioaparāts bija melna kuba formā,” stāsta Latvijas radioaparātu būves vēstures zinātājs un kolekcionārs RTU elektronikas un telekomunikāciju fakultātes  speciālists Jānis Jansons.

Kad 1925. gadā sāka raidīt Latvijas Radio, to klausījās  330 abonentu, savukārt pēc gada abonentu skaits jau bija deviņi tūkstoši. VEF-ā ražotās radioaparātu cenas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados svārstās no vairāk nekā 500 latiem līdz  100 latiem. Aparāti laika gaitā top lielāki, labāki un lētāki.

Turpinot atskatīties vēsturē, kopā ar manu kolēģi Andri Morkānu ielūkosimies dažās telpās mūsu tagadējā radionamā, kurā mēs ienācām laikā no 1946. līdz 1949. gadam (trīs  gadus ilga ēkas pārbūve). Šajā arhitekta Paula Mandelštama projektētajā namā 30. gados atradās Latvijas Kredītbanka.

Dodamies uz radio 1. studiju, vienu no labākajām ierakstu studijām Baltijā, šajā telpā bankas laikos atradās kases operāciju zāle. Bet naudas skaņas vietā patīkamu muzikālo fonu še uzliek Latvijas Radio skaņu inženieris Augustīns Delle.