Lai arī Latvijai nav sava astronauta, mums ir lieliski inženieri, kuri jau šobrīd izstrādā iekārtas liela mēroga kosmosa projektiem gan tuvajā orbītā, gan Saules sistēmas vistālāko nostūru izpētei.

Nesen raidījumā atskatījāmies uz 2022. gada notikumiem kosmosa jomā un daudz runājām par lielām misijām Saules sistēmā, šoreiz pievēršamies tālā kosmosa izpētei, runājam par to, ka Latvijas pētnieki palīdz tapt svarīgiem instrumentiem, kas ļaus iepazīt komētas noslēpumainajā Orta mākonī. Kas paveikts un kas vēl notiks, skaidro Tartu Universitātes asociētais profersors Andris Slavinskis, Ventspils Augstskolas lektors uzņēmuma "BitLake Technologies" līdzdibinātājs Jānis Šate.

Latvijas uzņēmums “Allatherm” ir radījis unikālu tehnoloģiju - ksenona degvielas sūkni

Latviju mēs parasti nesaucam par kosmosa industriju lielvalsti, tomēr pamazām arī šajā nozarē esam sākuši spert nozīmīgus soļus. Vietējais uzņēmums "Allatherm" ir radījis ksenona sūkni, kas nodrošinātu degvielu kosmosa stacijai. Šādu staciju jau pēc dažiem gadiem plānots palaist Mēness orbītā. Kāds ir bijis Latvijas ceļš līdz ksenona sūkņa izstrādei un cik nozīmīgs tas būs kosmosa staciju darbībā?

Cilvēki, kuri cīnās par to, lai Latvijas kosmosa industrija attīstītos, ir savas jomas entuziasti un “deg” par to, ko viņi dara. Tā mūsu sarunā atklāj Artis Leilands - SIA “Allatherm” projektu inženieris. Pateicoties šādu entuziastisku cilvēku atbalstam un nenoliedzami savam darbam, uzņēmums “Allatherm” jau spējis pierādīt savu varēšanu kosmosa industrijā, un tuvākajos gados par tā paveikto mēs noteikti dzirdēsim vēl.

“Allatherm” ir uzņēmums, kas galvenokārt izstrādā iekārtas siltuma aizvadīšanai prom no siltumavotiem, piemēram, datu centru serveriem. 2015. gadā “Allatherm” dibinājuši divi studiju laika draugi Igors Ušakovs un Donats Miškinis, un viņi interesējušies par to, kā zināšanas par kosmosa industriju pārvērst praktiski pielietojamos produktos. Šo gadu laikā “Allatherm” ir paplašinājies un ir gatavs šādu praktiski lietojamu produktu piedāvāt. Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras pasūtījuma un sadarbībā ar vienu no Eiropas vadošajiem kosmosa industrijas uzņēmumiem Vācijā “Allatherm” ir radījis unikālu tehnoloģiju - ksenona degvielas sūkni. Šāds sūknis palīdzēs uzpildīt degvielu kosmosa stacijā “Lunar Gateway”, kas pēc dažiem gadiem riņķos ap Mēnesi un aizvietos šobrīd ap Zemi riņķojošo staciju. Jaunā kosmosa stacija darbosies ar elektriskajiem dzinējiem, un tiem nepieciešama degviela, kas ir ksenons. Kosmosā tiek pielietoti dažādi degvielu veidi, taču ksenona degvielas uzpilde līdz šim nekad nav izmēģināta.

Par “Allatherm” darbību kopumā un tieši kosmosa jomā stāsta Artis Leilands.

Pateicoties “Allatherm” tehnoloģijai, gan kosmosa stacija, gan arī satelīti varēs ilgāk pildīt savu misiju, jo tos būs iespējams atkārtoti uzpildīt ar degvielu. Un šis noteikti mūs mazās Latvijas milzīgais lēciens kosmosa industrijā.