Raidījuma Zināmais nezināmajā galvenais varonis šoreiz ir Sahāras tuksnesis. Tas ir lielākais smilšu tuksnesis pasaulē, ko droši vien zina daudzi, taču interesantu stāstu par šo īpašo dabas objektu netrūkst - tas aizvien mainās un spēj būtiski ietekmēt kā laikapstākļus, tā arī gaisa kvalitāti arī gana tālu aiz savām robežām.

Pirms kāda laika vienā no raidījumiem runājām par putekļiem, kur cita starpā noskaidrojām, ka daļa no tiem Eiropā nonāk tieši no Sahāras tuksneša. Tas mudināja paintersēties par šī tuksneša attiecībām ar pārējo pasauli. Par tuksnesi droši vien daudziem ir priekšstats, ka tur nekas nenotiek un dzīvības ir maz. Vai tā patiesi ir? Un kā tuksnesis Āfrikā var ietekmēt klimatu Eiropā, skaidro Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētnieks Juris Burlakovs.

Sahāra periodiski ir zaļa. Šobrīd gan nav zaļais periods. Periodi mainās apmēram 15 tūkstošu gadu laikā un galvenokārt to nosaka astronomiskie faktori, skaidro Juris Burlakovs.

“Būtu izdevīgi, ja Sahāra būtu zaļa,” vērtē Juris Burlakovs. "Varētu izaudzēt vairāk pārtikas un tas mazinātu badu, mazinātu arī spriedzi ar ūdeni uz pasaules."

Sahāras tuksnesis ir trešais lielākais uz zemeslodes pēc Antarktīdas un Arktikas.